Ֆասթ Բանկն ստացել է ISO 37301:2021 միջազգային հավաստագիր
Ֆասթ Բանկին Audit Service & Certification միջազգային ընկերության կողմից շնորհվել է ISO 37301:2021 ստանդարտի համապատասխանության հավաստագիր։ Վկայագիրը փաստում է Ֆասթ Բանկի համապատասխանության կառավարման համակարգի (Compliance Management System), ինչպես նաև դրա պահպանման ու արդյունավետ աշխատանքի  առկայությունը։
Ֆասթ Բանկի համապատասխանության մասնագետ Վարդուհի Կարապետյանն ասել է․ «Սա ևս մեկ քայլ առաջ է Ֆասթ Բանկի համապատասխանության կառավարման համակարգն ամրապնդելու ուղղությամբ։ Մեզ համար առաջնային է բանկային համակարգում թափանցիկության և պատասխանատվության բարձր մակարդակի ապահովումը, քանի որ հավատացած ենք՝ վստահության վրա հիմնված հարաբերություններն են կայուն ֆինանսական համակարգի հիմք»։
Վկայագիրը ձեռք բերելու համար Ֆասթ Բանկն անցել է հավաստագրման՝ բացերի ստուգման, ներքին և արտաքին աուդիտի ողջ գործընթացը։ Ձեռք բերելով միջազգային համապատասխանության հավաստագիր՝ Բանկը վերահաստատում է իր հաճախորդների նկատմամբ թափանցիկ, կարգապահ և վստահելի գործելաոճը։ ISO 37301 ստանդարտը գնահատում է կազմակերպության բարեվարքության մշակույթը, ներքին վերահսկողական մեխանիզմները և իրավական, էթիկական պահանջներին համապատասխան գործունեությունը։

Fast Bank has been awarded the ISO 37301:2021 international certification.
Fast Bank has been awarded the ISO 37301:2021 certificate of conformity by the international company Audit Service & Certification.
The certificate confirms the existence, maintenance, and effective operation of Fast Bank’s Compliance Management System.
Fast Bank’s Compliance Specialist, Varduhi Karapetyan, stated:
“This is yet another step forward in strengthening Fast Bank’s Compliance Management System. Ensuring a high level of transparency and accountability in the banking sector is a top priority for us, as we firmly believe that trust-based relationships form the foundation of a stable financial system.”
To obtain the certificate, Fast Bank underwent the full certification process, including gap analysis, as well as internal and external audits.
By acquiring the international compliance certification, the Bank reaffirms its transparent, disciplined, and trustworthy approach toward its clients.
The ISO 37301 standard evaluates an organization’s culture of integrity, internal control mechanisms, and adherence to legal and ethical requirements.
Fast Bank is a company committed to becoming a fully digital bank, operating 24/7 and represented in all regions of Armenia. The Bank’s mobile application is also available.