ԱԶԳԱՅԻՆ ՀԻՓՈԹԵՔԱՅԻՆ ՎԱՐԿԵՐ
Ձեռքբերման կամ կառուցապատման 35,000,000 ՀՀ դրամից ավել վարկերի և/կամ ՊԵՀ գործակիցը 45%-60% լինելու պարագայում տոկոսադրույքը սահմանվում է համապատասխանաբար՝ 15,5% և 16,5%, իսկ վերանորոգման դեպքում 16% և 17%։
120-180 ամիս՝ 13.8-14.6%
181-240 ամիս՝ 13.5-15.5%
! «Ֆասթ Բանկ»  ՓԲԸ-ի և վերջինիս հետ փոխկապակցված կազմակերպությունների աշխատակիցների համար գործում է սույն վարկատեսակի համար սահմանված տարեկան անվանական տոկոսադրույքից 1 տոկոսային կետով ցածր դրույքաչափ։
Ձեռքբերվող անշարժ գույք
Կարող է պահանջվել այլ ապահովման միջոց
Վարկի տրամադրման վճար
Վարկառուն իրավունք ունի ժամկետից շուտ կատարելու վարկի ամբողջական կամ մասնակի մարում
Կանխավճար /միայն Ձեռքբերման վարկերի համար/
Գույքի գնահատված շուկայական արժեքի նվազագույնը 30% կամ 10%, եթե․
1․ գրավադրվում է լրացուցիչ բնակելի անշարժ գույք   կամ
2․ առկա է պարտավորության ապահովագրություն ձեռքբերվող բնակելի անշարժ գույքի գնահատված շուկայական արժեքի 30%-ի և Վարկառուի կողմից 10% կամ ավել կատարված կանխավճարի  տարբերության չափով
Գույքի գնահատված շուկայական արժեքի 70% կամ 90%, եթե․
Գույքի շուկայական արժեքի 70%
! Նախքան պայմանագրի կնքումը Կազմակերպությունը Ձեզ կտրամադրի հիփոթեքային վարկի էական պայմանների անհատական թերթիկը, որում ներկայացված են Ձեզ տրամադրվելիք վարկի էական պայմանները:
Գույքի Ձեռքբերման /իրավունքի գրավ, փուլային վարկ/ և կառուցապատման վարկերի դեպքում վարկի տոկոսադրույքը համապատասխանաբար սահմանվում է 3 տոկոսային կետով բարձր, մինչև վարկի վերաֆինանսավորումը։

Real estate acquisition
* For acquisition or development loans exceeding AMD 35,000,000 and/or where the debt-to-income ratio is 45%-60%, the interest rate is 15.5% and 16.5%, respectively, and in the case of renovation, the interest rate is 16% and 17%.
** If the loan meets the energy efficiency criteria, the interest rate goes down by 0.5 percentage point, with the exception of the “Jerm Ojakh” loan type.
120-180 months - 13.8-14.6%
181-240 months - 13.5-15.5%
! For employees of "Fast Bank" CJSC and its affiliated organizations, the annual nominal interest rate for this loan type is set 1 percentage point lower.
Real estate being acquired
Other collateral may be required
The Borrower has the right to repay the loan in full or in part before the due date
No early repayment penalty is applied
Minimum 30% of the appraised market value of the property or 10%, if:
1․ additional residential real property is pledged or
2. there is liability insurance amounting to the difference between 30% of the appraised market value of the purchased residential real property and 10 or more percent of the prepayment made by the Borrower
70% or 90% of the assessed market value of the property, if:
2․ There is liability insurance in the amount of the difference between 30% of the estimated market value of the residential real estate being purchased and the down payment of 10% or more made by the Borrower.
The pledge is subject to appraisal by an independent property appraisal agency cooperating with the Organization.
Real property insuarance: Purchased/Under construction/Renovated
Borrower’s accident insurance
! Insurance is provided in the amount of the loan balance in favor of the Organization for the entire period of the Loan validity.
RA citizen and resident individual aged 21-65, whose age at the loan repayment end date does not exceed 65.