Հիփոթեքային վարկեր «Սպայական և Ավագ ենթասպայական կազմերի զինծառայողների բնակապահովման» պետական աջակցության ծրագրով
Անվանական տոկոսադրույք (հաստատուն)
10,5%
25.650.000 AMD
Մինիմալ կանխավճար սկսած
Բնակարանի կամ բնակելի անշարժ գույքի ձեռքբերում (Երկրորդային շուկա, ոչ անմիջապես կառուցապատողից) և կառուցապատում
Բնակարանի կամ բնակելի տան ձեռքբերում անմիջապես կառուցապատողից
Ծրագրի շահառու
ՀՀ ՊՆ համակարգի սպայական ու ավագ ենթասպայական կազմերի պայմանագրային զինծառայողների և ՀՀ ԱԱԾ ու ՊՊԾ մարմինների ծառայողներ
21 տարին լրացած ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող ֆիզիկական անձ,  վարկի մարման ժամկետին տարիքը չպետք է գերազանցի 70 տարին*
*Ծրագրի շրջանակում վարկառուին (համավարկառուին) հիփոթեքային վարկ տրամադրվում է մեկ անգամ: Ամուսիններ հանդիսացող զինծառայողների դեպքում՝ հիփոթեքային վարկ տրամադրվում է միայն ամուսիններից մեկին:
Ծրագրով սահմանված շահառու զինծառայողի ընտանիքի անդամներ**
**զինծառայողի ընտանիքի անդամ` զինծառայողի ամուսինը, զավակը, ծնողը, զինծառայողի և (կամ) նրա ամուսնու քույրը և (կամ) եղբայրը, զինծառայողի ամուսնու ծնողը:
4,000,000-25,650,000 ՀՀ դրամ
Սուբսիդավորվող կանխավճար
2,500,000 ՀՀ դրամ
• ձեռքբերման դեպքում` միանվագ,
• կառուցապատման դեպքում` միանվագ կամ փուլային
Կառուցապատման դեպքում վարկի տրամադրման փուլեր
Առանձին փուլերով տրամադրման դեպքում`
վերջին մասնաբաժնով պետք է ֆինանսավորվի շինարարական աշխատանքների վերջին փուլը և չպետք է գերազանցի վարկի գումարի 20%-ը,
կառուցապատումը պետք է ավարտին հասցվի վարկի վերջին մասնաբաժնի տրամադրումից 1 տարի հետո
Միանվագ եղանակով տրամադրման դեպքում՝
գումարն ամբողջությամբ սառեցվում է հաճախորդի բանկային հաշվին և բաց է թողնվում նվազագույնը 3 փուլով,
յուրաքանչյուր փուլով բաց թողնված գումարի չափը չպետք է գերազանցի վարկի գումարի 40%-ը, իսկ վերջին փուլի գումարը չի կարող գերազանցել վարկի գումարի 20%-ը,
կառուցապատումը պետք է ավարտին հասցվի վարկի տրամադրումից` առավելագույնը 2 տարի ժամկետում (անկախ կառուցապատման թույլտվությամբ ավելի երկար ժամկետ սահմանված լինելու փաստից)։
Ծրագիր
«Երիտասարդ ընտանիքին` մատչելի բնակարան»
Տարեկան անվանական տոկոսադրույք /հաստատուն
12,5%
Սուբսիդավորվող տոկոս
5% սուբսիդավորվում է Պետության կողմից
7,82%-9,72%
5,67%-7,29%
Վարկի և տոկոսագումարների մարման եղանակ
Գրավի առարկա
• Ձեռքբերվող անշարժ գույքը,
• Կառուցապատման դեպքում հողամասը/կիսակառույցը որտեղ իրականացվում է անշարժ գույքի կառուցումը***:
• Անհրաժեշտության դեպքում` լրացուցիչ բնակելի անշարժ գույք:
• Ձեռքբերվող անշարժ գույք/գնման իրավունք։ Գնման իրավունքի գրավադրման դեպքում կառուցապատողի հատուկ հաշվին փոխանցված վարկի գումարը ամբողջությամբ հանդիսանում է գրավի առարկա։
Վարկ/Գրավ (LTV) առավելագույն արժեք
• 70%,
• կամ մինչև 90%, եթե բացի ձեռքբերվող անշարժ գույքից/գրավի իրավունքից գրավադրվում է նաև այլ բնակելի անշարժ գույք կամ հաճախորդը իրականացնում է կանխավճարի ապահովագրություն` սահմանված նվազագույն կանխավճարի և իրականացված կանխավճարի տարբերության չափով
90%
Վարկ/գրավ գործակցի հաշվարկման ժամանակ ընդունվում է անշարժ գույքի/գնման իրավունքի գնահատման և ձեռքբերման արժեքներից նվազագույնը
Անշարժ գույքը/գնման իրավունք գնահատվում է Բանկի հետ համագործակցող կազմակերպությունների կողմից:
Անշարժ գույքի առավելագույն արժեք
անշարժ գույքի ձեռքբերման և գնահատված շուկայական արժեքի առավելագույն չափը  չպետք է գերազանցի  55 մլն ՀՀ դրամը  /միայն անշարժ գույքի ձեռքբերման դեպքում
չի սահմանվում
Ձեռք բերվող անշարժ գույքի արժեքի առնվազն 30%-ի չափով:
Լրացուցիչ գույքի գրավադրման կամ հիփոթեքային պարտավորության ապահովագրության դեպքում՝ սկսած  10%-ից
Ձեռք բերվող անշարժ գույքի/գնման իրավունք արժեքի առնվազն 10%-ի չափով
Բանկի հետ համագործակցող ապահովագրական ընկերությունների կողմից`
• Գրավադրված գույքի ապահովագրություն,
• Վարկառուի և համավարկառու/ներ/ի (առկայության դեպքում)` դժբախտ պատահարից մահացության դեպքի ապահովագրությություն։
• Կանխավճարի ապահովագրություն
Ապահովագրության ծախսերը իրականացվում են Բանկի կողմից, բացառությամբ կանխավճարի ապահովագրությունից
մինչև 45%
PTI (Մ/Ե) ՝35%
Վարկառու/Համավարկառու վարկային պատմության ներկայացվող պահանջ
• Վարկի տրամադրման որոշումը կայացնելու պահին վարկառուի/համավարկառուի և վարկառուի   գործող վարկային պարտավորությունները /վարկ, երաշխավորություն/ պետք է լինեն ստանդարտ և չպետք է լինեն ժամկետանց
• Վերջին 12 ամիսների (մարված և գործող) վարկերի ժամկետանց օրերի գումարային քանակը չպետք է գերազանցի 30 օրացուցային օրը
• Վարկի տրամադրման որոշումը կայացնելու պահին վարկառուի/համավարկառուի և վարկառուի ամուսնու գործող վարկային պարտավորությունները /վարկ, երաշխավորություն/ պետք է լինեն ստանդարտ և չպետք է լինեն ժամկետանց,
• Վերջին 12 ամիսների վարկառուի և ամուսնու բոլոր (մարված և գործող)  վարկերի ժամկետանց օրերի գումարային քանակը չպետք է գերազանցի 30 օրացուցային օրը:
Եթե վարկառուի մեկ վարկի գծով չվճարված պարտավորության չափը չի գերազանցում 1,000/մեկ հազար/ ՀՀ դրամը, ապա տվյալ վարկը ժամկետանց չի համարվում։
Վարկը վերաֆինանսավորման ներկայացնելու առավելագույն ժամկետ
Վարկի տրամադրումից (փուլային տարբերակի դեպքում վարկի վերջին մասնաբաժնի տրամադրումից) 90 օրացույցային օրվա ընթացքում
Վարկի տրամադրումից 30 օրվա ընթացքում
Վարկի հայտի ուսումնասիրության վճար
• իրավունքի պետական գրանցման վճար՝ 27,000 – 53,000 ՀՀ դրամ,
• գրավադրվող գույքի գնահատման վճար՝ 15,000-25,000 ՀՀ դրամ։
Անկախ սույն պայմաններում նշված 3-րդ անձանց վճարների դրույքաչափերից, վերջիններիս կողմից մատուցվող ծառայությունների դիմաց վճարները կարող են փոփոխվել։
Վարկի տրամադրման դրական որոշման գործոններն են
• Կայուն եկամտի աղբյուր (ներառյալ եկամուտի երկրորդային աղբյուրները, ընդ որում երկրորդային եկամուտներ ունենալու դեպքում Վարկառուն հնարավորինս պետք է հիմնավորի դրանք համապատասխան փաստաթղթերով),
• դրական կամ չեզոք վարկային պատմություն,
• գրավի առարկայի համապատասխանություն Բանկի կողմից ընդունելի չափանիշներին,
• արժանահավատ և լիարժեք փաստաթղթեր։
Վարկը մերժելու գործոններն են
• Բացասական վարկային պատմություն
• Անբավարար եկամուտ
• հաճախորդի եկամտի աղբյուրի ռիսկային ոլորտ
• վարկառուն տրամադրել է ոչ արժանահավատ տեղեկատվություն
• գրավի առարկայի համապատասխանություն Բանկի կողմից ընդունելի չափանիշներին
• Անշարժ գույքի գնորդն ու վաճառողը միևնույն ընտանիքի անդամներ են
Ծրագրին վերաբերող այլ մանրամասների հղումներ
ՀՀ կառավարության 2019 թվականի օգոստոսի 22-ի թիվ 1091-Ն որոշում
«Բնակարան երիտասարդներին» ՎՎԿ ՓԲԸ կողմից սահմանված «Մատչելի բնակարան զինծառայողին» ծրագրի վերաֆինանսավորման մանրամասներ
«Ազգային հիփոթեքային ընկերություն» ՎՎԿ ՓԲԸ կողմից «Զինծառայողների պետական աջակցության» ծրագիր
«Բնակարան երիտասարդներին» ՎՎԿ ՓԲԸ կողմից սահմանված «Հիփոթեքային վարկերի վերաֆինանսավորման կարգի»
«Ազգային հիփոթեքային ընկերություն» ՎՎԿ ՓԲԸ կողմից «Հիփոթեքային վարկերի վերաֆինանսավորման կարգի»
! Սույն պայմաններով չկարգավորվող դեպքերը կարգավորվում են ՍՊԱՅԱԿԱՆ ԵՎ ԱՎԱԳ ԵՆԹԱՍՊԱՅԱԿԱՆ ԿԱԶՄԵՐԻ ՊԱՅՄԱՆԱԳՐԱՅԻՆ ԶԻՆԾԱՌԱՅՈՂՆԵՐԻ ԿՈՂՄԻՑ ԲՆԱԿԱՐԱՆԻ ԿԱՄ ԲՆԱԿԵԼԻ ՏԱՆ ՁԵՌՔԲԵՐՄԱՆԸ ԿԱՄ ԲՆԱԿԵԼԻ ՏԱՆ ԿԱՌՈՒՑՄԱՆԸ ՊԵՏԱԿԱՆ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՆՊԱՏԱԿԱՅԻՆ ԾՐԱԳԻՐԻ պայմաններով և դրույթներով
*** Կառուցապատման դեպքում Ծրագիրը գործում է զինծառայողի անվամբ սեփականության (համատեղ կամ բաժնային սեփականության) իրավունքով գրանցված տնամերձ կամ բնակելի կառուցապատման հողամասում բնակելի տուն կառուցելու շինարարական թույլտվության առկայության դեպքում (կառուցումը կարող է իրականացվել իրավաբանական անձ կամ անհատ ձեռնարկատեր հանդիսացող կառուցապատողի կողմից):
Սպայական և Ավագ ենթասպայական կազմերի զինծառայողների բնակապահովման պետական աջակցության ծրագրով հիփոթեքային վարկերի տեղեկատվական ամփոփագիր

Acquisition of an apartment or residential real estate (secondary market, not directly from the development company).
Acquisition of an apartment or residential house directly from the development company, as well as development activity.
Contract servicemen of the officer and senior non-commissioned officer corpse of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia and employees of the National Security Service of the Republic of Armenia
Citizen of the Republic of Armenia having attained the age of 21, whose age at the time of loan repayment must not exceed 70 years*
* Within the framework of the program, a mortgage loan is provided to the borrower (co-borrower) once. In the case of military married couples, a mortgage loan is provided to only one of the spouses.
Family members of a beneficiary serviceman defined by the program**
** Serviceman's family member: spouse, child, parent, siblings of the serviceman and/or the spouse thereof, parent of a serviceman's spouse.
AMD 4,000,000-25,650,000
AMD 2,500,000
- Lump sum, in case of acquisition
- Lump sum or in installments, in case of development
In case of loan funding in installments:
The last installment shall finance the last stage of construction work and shall not exceed 20% of the loan amount.
Development shall be completed 1 year after providing the last installment of the loan.
In case of provision of the loan lump sum:
The total amount is frozen in the client's bank account and is released at least in 3 installments.
The amount released in each stage shall not exceed 40% of the loan amount, and the amount of the last stage shall not exceed 20% of the loan amount.
The development works must be completed within a maximum of 2 years from the date of loan issuance (regardless of a longer period specified in the development permit).
"Affordable Housing for Young Families"
12,5%
10,5%
5% subsidized by the State
7,82%-9,72%
5,67%-7,29%
- The real estate being acquired,
- In the case of development, the land plot/semi-constructed structure, where the real estate is being constructed***,
- If necessary, additional residential real estate.
- Real estate being acquired/right to purchase. In the case of pledging the right to purchase, the entire loan amount transferred to the development company's special account is the object of the pledge.
- Additional residential real estate, if necessary.
- 70%,
- Or up to 90%, if in addition to the purchased real estate/pledge, other residential real estate is pledged, or the client uses down payment insurance in the amount of the difference between the established minimum down payment and the actual down payment.
90%
When calculating the loan-to-value ratio, the smaller of the appraised and acquisition values of the real estate/right to purchase is taken as basis.
Organizations cooperating with the Bank do the appraisal of the real estate/right to purchase.
The maximum amount of real estate acquisition and estimated market value shall not exceed AMD 55 million /not defined only in the case of real estate acquisition/
At least 30% of the acquired real estate value
In case of additional property collateral or mortgage obligation insurance, starting from 10%
At least 10% of the acquired real estate/purchase right value.
By insurance companies cooperating with the Bank
- Pledged property insurance,
- Accident and life insurance of the borrower/co-borrowers (if any),
- Down payment insurance
Insurance costs are covered by the Bank, except for down payment insurance
Up to 45%
PTI: 35%
- At the time of making a decision on lending, the existing credit obligations (loan, guarantee) of the borrower/co-borrower must be regular and must not be overdue
- The total number of days past due (current and repaid) in the last 12 months must not exceed 30 calendar days
- At the time of making a decision on lending, existing credit obligations (loan, guarantee) of the borrower/co-borrower and the borrower's spouse must be regular and must not be overdue
- The total number of days past due on the loan of the borrower and the spouse thereof (current and repaid) in the last 12 months must not exceed 30 calendar days
If the borrower's outstanding obligation per a single loan does not exceed AMD 1,000 (one thousand), then the loan is not considered overdue.
Within 90 calendar days from the loan issuance date (as of the last installment of the loan, if the loan is provided in installments)
Within 30 days from the loan issuance date
- Statement on restrictions: AMD 10,000
- Fee for state registration of rights: AMD 27,000–53,000
- Fee for notary certification: AMD 12,000-30,000
- Pledged property appraisal fee: AMD 15,000-25,000.
Regardless of fees paid to third parties as specified in these terms, the fees for services provided by them may change
- Stable source of income (including secondary sources of income, and if such is available, the borrower must substantiate it with appropriate documents),
- Positive or neutral credit history,
- Compliance of the collateral with the criteria acceptable to the Bank,
- Reliable and complete documents.
- Negative credit history
- Insufficient income
- High-risk source of income of the client
- Unreliable information provided by the borrower
- Compliance of the collateral with the criteria acceptable by the Bank
- The buyer and the seller of the real estate are the same family members.
RA Government Decision No. 1091-N of 22 August 2019
Details of refinancing of the Program "Affordable Housing for Servicemen" as offered by "Home for Youth" RCO CJSC
"State Support for Servicemen" Program offered by the "National Mortgage Company" RCO CJSC
"Mortgage Loan Refinancing Procedure" offered by "Home for Youth" RCO CJSC
"Mortgage Loan Refinancing Procedure" established by the "National Mortgage Company" RCO CJSC
! Cases not regulated by these terms and conditions are governed by the terms and conditions of STATE SUPPORT FOCUS PROGRAM FOR THE ACQUISITION OF AN APARTMENT OR RESIDENTIAL HOUSE OR THE CONSTRUCTION OF A RESIDENTIAL HOUSE BY CONTRACT SERVICEMEN OF OFFICER AND SENIOR NON-COMMISSIONED OFFICER CORPS.
*** In the case of development, the Program is available upon a construction permit for the construction of a residential house on a land plot adjacent to the house or land plot designed for residential construction, as registered in the name of the serviceman with the right of ownership (joint or shared ownership) (construction can be carried out by a legal entity or an individual entrepreneur).