Ֆասթ Բանկը թողարկել է դոլարային պարտատոմսեր 6.25% տարեկան եկամտաբերությամբ
Պարտատոմսերը տեղաբաշխվում են 100 ԱՄՆ դոլար անվանական արժեքով և հասանելի են 2025 թվականի սեպտեմբերի 22-ից մինչև 2025 թվականի դեկտեմբերի 22-ը՝ 4 մլն ԱՄՆ դոլար թողարկման ընդհանուր ծավալով։
Ֆասթ Բանկի պարտատոմսերը թողարկվել են 2 տարի մարման ժամկետով արժեկտրոնի կիսամյակային վճարման պարբերականությամբ։ Ի դեպ, այս ժամկետայնության պարտատոմսերն ազատված են եկամտային հարկից։
Պարտատոմսերի ձեռքբերման համար անհրաժեշտ է այցելել Ֆասթ Բանկի 24/7 աշխատող մասնաճյուղերից որևէ մեկը։
ՀՀ ԿԲ նախագահի 23.07.2025թ․-ի թիվ 1/249 Ա որոշմամբ գրանցվել է «Ֆասթ Բանկ» ՓԲԸ պարտատոմսերի Ծրագրային ազդագիրը։
ՀՀ ԿԲ նախագահի 29.08.25թ-ի թիվ 1/312Ա որոշման համաձայն գրանցվել է Ֆասթ Բանկ ՓԲԸ-ի Պարտատոմսերի Ծրագրային ազդագրի լրացումը:
Ծրագրային ազդագրի, ազդագրի լրացման և թողարկման վերջնական պայմանների էլեկտրոնային տարբերակը կարելի է բեռնել հետևյալ հղումով, իսկ թղթային տարբերակները` այցելելով Ֆասթ Բանկի գլխամասային գրասենյակ կամ Բանկի ցանկացած մասնաճյուղ։

Fast Bank has issued dollar-denominated bonds with an annual yield of 6.25%
Fast Bank has issued USD-denominated nominal coupon bonds with an annual yield of 6.25%. The bonds are offered at a nominal value of 100 US dollars and will be available for subscription from September 22, 2025, to December 22, 2025, with a total issuance volume of 4 million US dollars.
Fast Bank’s bonds have a 2-year maturity and semi-annual coupon payments. Notably, bonds with this maturity are exempt from income tax.
To purchase the bonds, you need to visit one of Fast Bank’s 24/7 operating branches.
By Decision No. 1/249 A of the Chairman of the Central Bank of Armenia dated July 23, 2025, the Program Prospectus of Fast Bank CJSC bonds was registered.
According to Decision No. 1/312 A of the Chairman of the Central Bank dated August 29, 2025, the supplement to the Program Prospectus of Fast Bank CJSC was also registered.
The electronic versions of the program prospectus, its supplement, and the final terms of issuance can be downloaded via the following link, while paper copies are available at Fast Bank’s head office or any of its branches.
Fast Bank is a company striving to become a fully digital bank, with presence in Yerevan and all regions of Armenia. Fast Bank is regulated by the Central Bank of Armenia.