Ֆասթ Բանկն աջակցել է Բժշկական ասոցիացիաների եվրոպական ֆորումի իրականացմանը
Ֆասթ Բանկն աջակցել է Բժշկական ասոցիացիաների եվրոպական ֆորումի 39-րդ նստաշրջանի իրականացմանը։ Հայաստանը երկրորդ անգամ է հյուրընկալում բժշկական ոլորտի այս հեղինակավոր միջազգային իրադարձության հյուրերին, նախորդ ֆորումը Հայաստանում տեղի է ունեցել 15 տարի առաջ։
Ֆորումին մասնակցում էին Եվրոպայի 64 բժշկական ասոցիացիաների ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության նախագահը, եվրոպական տարբեր երկրների առաջատար բժիշկներ, փորձագետներ, ինչպես նաև Հայաստանի հանրապետության առողջապահության նախարարը։
Հայկական բժշկական ասոցիացիայի նախագահ Հովհաննես Հովհաննիսյանն ասել է․ «Մեր ֆորումն անհնարին էր պատկերացնել առանց Ֆասթ Բանկի աջակցության։ Շատ շնորհակալ եմ, որ նմանատիպ պատրաստակամ անձնակազմ և գործընկեր ունենք մեր կողքին։ Շատ ոգևորող է և հնարավորություն է տալիս է՛լ ավելի զարգանալու, է՛լ ավելի առաջ գնալու»։
Ֆորումի շրջանակում քննարկվել են արհեստական բանականության ազդեցությունը բժշկության վրա, առողջապահության կառավարման նոր մոդելները, ինքնակառավարման դերը, բազմապրոֆիլ թիմերի արդյունավետությունը և մի շարք այլ թեմաներ։
Այս գործակցությամբ Բանկը նպատակ ունի աջակցել մի հարթակի ստեղծմանը, որը Եվրոպայի բժշկության լավագույն փորձը կբերի Հայաստան։

Fast Bank supported the organization of the European Forum of Medical Associations
Fast Bank supported the organization of the 39th session of the European Forum of Medical Associations. This is the second time Armenia has hosted this prestigious international medical event — the previous forum took place in the country 15 years ago.
Representatives from 64 European medical associations participated in the forum, including the President of the World Health Organization, leading physicians and experts from various European countries, as well as the Minister of Health of the Republic of Armenia.
President of the Armenian Medical Association, Hovhannes Hovhannisyan, said: “Our forum would have been impossible without the support of Fast Bank. I am truly grateful to have such a committed team and partner by our side. It is truly inspiring and provides an opportunity to grow and move forward even more.”
The forum addressed topics such as the impact of artificial intelligence on medicine, new models of healthcare management, the role of self-governance, the efficiency of multidisciplinary teams, and more.
Through this collaboration, the Bank aims to support the creation of a platform that brings Europe’s best medical practices to Armenia.
Fast Bank is a company striving to become a fully digital bank, operating 24/7 in Yerevan and across all regions of Armenia, and also offering services via its mobile application.