Ֆասթ Բանկի հովանավորությամբ տեղի է ունեցել «Zatik Art Fest»-ը
Ֆասթ Բանկի հովանավորությամբ Սուրբ Հարության տոնին Երևանի Շառլ Ազնավուրի հրապարակում տեղի է ունեցել ամենամյա «Zatik Art Fest 2026-ը»։ Արվեստի այս յուրահատուկ փառատոնը միավորել է տասնյակ արվեստագետների ու հարյուրավոր այցելուների։
Փառատոնի առանցքում «Live Art» ձևաչափն էր․ 40 նկարիչներ նկարազարդել են  խորհրդանշական հավկիթները՝ վերածելով դրանք ինքնատիպ արվեստի գործերի։ Փառատոնի օրը պատկերազարդված բացառիկ հեղինակային արտ-օբյեկտները Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավարի աշխատակազմի կողմից կհանձնվեն տարբեր ոլորտների բարեխիղճ ու օրինակելի քաղաքացիներին և գործընկերներին՝ մայրաքաղաքի հանդեպ ցուցաբերած հոգատարության համար։
Փառատոնն ուղեկցվել է հոգևոր և ժողովրդական մեղեդիներով։ Հրապարակում գործել է նաև ցուցահանդես-վաճառք՝ ներկայացնելով հայկական ձեռագործ արվեստի լավագույն նմուշները։
Ֆասթ Բանկի աջակցությամբ տեղի ունեցած «Zatik Art Fest»-ը տարիների ընթացքում վերածվել է քաղաքային ամենասպասված փառատոններից մեկը։ Ֆասթ Բանկը  շարունակաբար մեծ ներդրումներ է կատարում արվեստի և մշակույթի ոլորտներում՝ հովանավորելով ամենատարբեր նախագծեր։

With the sponsorship of Fast Bank, the “Zatik Art Fest” took place.
With the sponsorship of Fast Bank, the annual “Zatik Art Fest 2026” took place on the occasion of the Holy Resurrection holiday at Charles Aznavour Square in Yerevan.
This unique art festival brought together dozens of artists and hundreds of visitors. At the heart of the event was the “Live Art” format: 40 artists decorated symbolic eggs, transforming them into distinctive works of art. On the day of the festival, these illustrated, exclusive art objects will be presented by the staff of the Kentron Administrative District to exemplary citizens and partners from various fields, in recognition of their care and contribution to the city.
The festival was accompanied by spiritual and folk melodies. An exhibition-sale was also held at the square, showcasing some of the finest examples of Armenian handmade art.
Over the years, the “Zatik Art Fest,” held with the support of Fast Bank, has become one of the most anticipated urban festivals. Fast Bank continues to make significant investments in the fields of art and culture, sponsoring a wide range of projects.
Fast Bank is a company focused on becoming a digital bank, operating 24/7 across Yerevan and all regions of Armenia.