Ֆասթ Բանկի հովանավորությամբ 16 հազար 667 ծառ է տնկվելու
Ֆասթ Բանկը ՀՀ կենտրոնական բանկի, Հայաստանի բանկերի միության և «Իմ անտառ Հայաստան» հասարակական կազմակերպության միջև ստորագրված եռակողմ հուշագրի շրջանակներում 12 մլն 250 հազար
ՀՀ դրամ գումար է տրամադրել Լոռու մարզում նոր անտառի հիմնման նախագծին։ Ֆասթ Բանկի ֆինանսավորմամբ 5,55 հա տարածքում 16 հազար 667 ծառ է տնկվելու։
Ֆասթ Բանկում սոցիալական, կրթական և մշակութային բազմաթիվ ծրագրերին զուգահեռ առաջնահերթություն են տալիս նաև Հայաստանի բնապահպանական խնդիրների հաղթահարմանը,
քանի որ բնության պահպանությունը, անապատացումն ու օդի աղտոտվածությունը լրջագույն հիմնախնդիրներ են, որոնք այսօր հրատապ լուծումներ են պահանջում։
Բանկը քանիցս տարբեր նախաձեռնություններով արդեն իսկ աջակցել է բնապահպանական ծրագրերի և այս ներդրումով ևս նպաստ կբերի կանաչապատ տարածքների ավելացմանը։
Անտառհիմնումն իրականացնելու է «Իմ անտառ Հայաստան» ՀԿ-ն։
Նախատեսված է առաջիկա 3 տարում 100 հա նոր անտառ հիմնել Լոռու մարզի Փամբակ համայնքի Լեռնաջուր բնակավայրի հողերում։
Ընդհանուր թվով տնկվելու է 300 հազար տեղական անտառային տեսակի ծառ:
Նախագծի ավարտին համայնքային հողերը և դրանց վրա ձևավորված անտառային էկոհամակարգը վերադարձվելու են համայնքին,
և անտառը դառնալու է համայնքի սեփականությունը: Անտառհիմնումն իրականացնելու համար համատեղ ծախսվելու է 250 մլն դրամ։
«Իմ անտառ Հայաստան» ՀԿ հիմնադիր և տնօրեն Անտրէ Գումուշճեանն ընդգծել է, որ նոր անտառների հիմնումը երկարաժամկետ ներդրում է, որը կարևոր է մեր երկրի կայուն տնտեսական զարգացման համար։
ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանն էլ նշել է․ «Համոզված եմ՝ այս աշխատանքը շարունակական է լինելու, և մեր համատեղ ջանքերը կերտելու են այն Հայաստանը, որը պարտավոր ենք
թողնել հետագա սերունդներին»։
Նախագծի իրականացումը կնպաստի օդի աղտոտվածության նվազեցմանը, ջրային պաշարների պահպանմանը, հողի էրոզիայի և անապատացման դեմ պայքարին և համայնքներում կայուն, կանաչ զարգացման
հնարավորություններ ստեղծելուն։
Ֆասթ Բանկը թվային բանկ դառնալուն միտված ընկերություն է, որը մշտապես աջակցություն է ցուցաբերում Հայաստանում ամենատարբեր հիմնախնդիրների լուծմանը, ներդրումներ է կատարում կրթության,

With the sponsorship of Fast Bank, 16,667 trees will be planted
Fast Bank has allocated 12 million 250 thousand AMD within the framework of a trilateral memorandum signed between the Central Bank of Armenia, the Union of Banks of Armenia, and the My Forest Armenia NGO, for the
establishment of a new forest in the Lori region. With Fast Bank’s financing, 16,667 trees will be planted across 5.55 hectares.
Alongside numerous social, educational, and cultural programs, Fast Bank places great importance on addressing Armenia’s environmental challenges, as nature protection, desertification, and air pollution are serious issues that
require urgent solutions today.
The Bank has previously supported various environmental initiatives multiple times, and with this contribution, it will once again help expand green areas.
The forest establishment will be carried out by the My Forest Armenia NGO.
The project plans to create 100 hectares of new forest within the next three years on community lands in the Lernajur settlement of Pambak community, Lori region.
A total of 300,000 native forest tree species will be planted.
Upon the project’s completion, the community lands and the newly formed forest ecosystem will be handed back to the community, making the forest its property. A total of 250 million AMD will be jointly spent on forest
establishment.
Antre Gumushdjian, founder and director of the My Forest Armenia NGO, emphasized that establishing new forests is a long-term investment crucial for the sustainable economic development of our country.
President of the Central Bank of Armenia, Martin Galstyan, noted:“I am confident that this work will be continuous, and our joint efforts will shape the Armenia we are obliged to leave to future generations.”
The implementation of the project will contribute to reducing air pollution, preserving water resources, combating soil erosion and desertification, and creating sustainable green development opportunities within communities.
Fast Bank is a company striving to become a fully digital bank, continuously supporting solutions to various key issues in Armenia and investing in education, sports, culture, and other sectors.