Ֆասթ Բանկը 30 մլն դոլարի ֆինանսավորում է տրամադրել Firebird AI ընկերությանը
Ֆասթ Բանկը միացել է «Firebird AI» ընկերության ֆինանսավորման նախագծին՝ տրամադրելով 30 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով վարկավորում։ ՀՀ պատմության մեջ առաջին անգամ 6 ֆինանսական կառույց միավորվել է մեկ մեգանախագծի շուրջ՝ 300 մլն ԱՄՆ դոլարի ֆինանսավորում տրամադրելով արհեստական բանականության  տվյալների մշակման կենտրոնի կառուցմանը։
Ֆասթ Բանկը, Արդշինբանկը, Ակբա բանկը, Էվոկաբանկը, Ցե-Կվադրատ Ամպեգա Ասեթ Մենեջմենթ Արմենիան և Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթ ֆոնդն օրերս հանդիսավոր արարողությամբ գործակցության պայմանագիր են կնքել, հաստատելով, որ հայաստանյան ֆինանսական համակարգն ունի բավարար վստահություն և պրոֆեսիոնալիզմ համատեղ ուժերով խոշորածավալ ու ռազմավարական ծրագրեր սպասարկելու համար։
Միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի, ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի, ինչպես նաև ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատան գործերի ժամանակավոր հավատարմատարի գլխավորած պատվիրակությունները։
«Բանկի տեսակետից այս ներդրումը ոչ միայն բիզնես ներդրում է Բանկի զարգացման, Բանկի աճի տեսակետից, այլ նաև մեր համար կարևոր ներդրում է Հայաստանում, Հայաստանի զարգացման ֆունդամենտալ փոփոխությունների և երկարաժամյա հեռանկարի համար: Մենք շատ ուրախ ենք և հպարտ ենք, որ Ֆասթ Բանկը մասնակցում է նմանատիպ սինդիկացված ֆինանսավորմանը», - նշել է Ֆասթ Բանկի գործադիր տնօրեն Գարեգին Դարբինյանը։
Firebird-ի  արհեստական բանականության գործարանը դառնալու է տարածաշրջանի ամենահզոր հաշվողական և ԱԲ  տվյալների մշակման կենտրոնը՝ Հայաստանը դիրքավորելով որպես գլոբալ տեխնոլոգիական լանդշաֆտի զարգացող ուժ և հաջորդ սերնդի նորարարությունների կարևոր հանգույց։
Ֆասթ Բանկի մասնակցությունն այս նախագծին արտացոլում է Բանկի հանձնառությունը՝ լինելու ժամանակակից ֆինանսական լուծումների կենտրոնում և իր նպաստը բերելու երկրի տնտեսության զարգացմանը։

Fast Bank provides $30 million in financing to Firebird AI
Fast Bank has joined the financing project of the Firebird AI company, providing a loan of 30 million USD. For the first time in the history of Armenia, 6 financial institutions have united around one megaproject, providing 300 million USD in financing for the construction of an artificial intelligence data processing center.
Fast Bank, Ardshinbank, ACBA Bank, Evocabank, C-Quadrat Ampega Asset Management Armenia and Amundi-ACBA Asset Management Fund recently signed a partnership agreement at a solemn ceremony, confirming that the Armenian financial system has sufficient confidence and professionalism to jointly serve large-scale and strategic projects.
The event was attended by delegations led by the Minister of High-Tech Industry of the Republic of Armenia, the Chairman of the Central Bank of the Republic of Armenia, as well as the Chargé d’Affaires of the US Embassy in the Republic of Armenia.
“From the Bank’s point of view, this investment is not only a business investment in terms of the Bank’s development, the Bank’s growth, but also an important investment for us in Armenia, for the fundamental changes in Armenia’s development and for the long-term perspective. We are very happy and proud that Fast Bank is participating in such a syndicated financing,” said Garegin Darbinyan, Executive Director of Fast Bank.
Firebird’s artificial intelligence factory will become the most powerful computing and AI data processing center in the region, positioning Armenia as a growing force in the global technological landscape and an important hub for next-generation innovations.
Fast Bank’s participation in this project reflects the Bank’s commitment to being at the center of modern financial solutions and contributing to the development of the country’s economy.
Fast Bank is a company aiming to become a digital bank, represented in Yerevan and all regions of Armenia with a 24/7 working schedule.Fast Bank is supervised by the Central Bank of Armenia.