Ֆասթ Բանկը Սյունիքում ներկայացրել է ֆինանսավորման ծրագրեր ձեռնարկատերերի համար
Ֆասթ Բանկն օրերս ներկայացել է Կապանում Հայաստանի բանկերի միության նախաձեռնած «Սյունիքի մարզում բիզնեսի և բանկային համակարգի համագործակցության հնարավորությունները և հեռանկարները» թեմայով համաժողովին։
Համաժողովին կից ընթացել է «Բանկերը մեկ տեղում» խորագրով ցուցահանդեսը, որտեղ Ֆասթ Բանկի պատվիրակները մարզի գործարարներին և քաղաքացիներին ներկայացրել են Բանկի կողմից իրականացվող ֆինանսավորման ծրագրերը՝ նախատեսված փոքր և միջին ձեռնարկատիրությունների համար։
Ցուցահանդեսի մասնակիցները ծանոթացել են «Restart» բիզնես վարկերի վերաֆինանսավորման ծրագրին, որի միջոցով միկրո, փոքր և միջին բիզնեսի ներկայացուցիչները կարող են տեղափոխել իրենց ընթացիկ վարկերը Ֆասթ Բանկ՝ մինչև 2% ավելի ցածր տարեկան անվանական տոկոսադրույքով՝ հնարավորություն ունենալով ձեռք բերել հավելյալ միջոցներ վարկի գումարի մինչև 40%-ի չափով։
Ֆասթ Բանկը ներկայացրել է նաև  KfW բանկի կողմից ֆինանսավորվող   միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկատիրությունների համար նախատեսված վարկը, որի տարեկան անվանական տոկոսադրույքը կազմում է 11.9% (փաստացի տոկոսադրույք՝ 12․56-15․91%):
Ներկաների շրջանում մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել Տեմպ բիզնես վարկը, որն իր ոչ ավանդական կոնցեպտով միակն է Հայաստանում։
Այն իրականացնում է հաճախորդի վարկունակության գնահատում ոչ ֆինանսական ցուցանիշների միջոցով՝ ՓՄՁ հաճախորդն ուղղակի լրացնում է բիզնեսին համապատասխան հարցաթերթիկ և ստանում անգրավ բիզնես վարկ։  Ի դեպ, վարկային ծրագրերի խորհրդատվությունը հնարավոր է ամրագրել նաև առցանց տարբերակով։
Ֆասթ Բանկի ՓՄՁ պրոդուկտների ծառայության ղեկավար Կարինե Սահակյանը նշել է․ «Ֆասթ Բանկը ներկայացված է Հայաստանի բոլոր մարզերում, քանի որ կարևորում ենք տարածաշրջանների համաչափ տնտեսական զարգացումը։
Այս համաժողովը նաև լավ հնարավորություն էր մեզ համար տեղում ծանոթանալ Սյունիքի ձեռնարկատերերի հետ և հասկանալ նրանց խնդիրները, հասկանալ տնտեսական զարգացման հիմնական ուղղություններն ու ներդրումային հնարավորությունները»։

Fast Bank presents financing programs for entrepreneurs in Syunik
Fast Bank recently participated in the conference “Opportunities and Prospects for Cooperation between Business and the Banking System in Syunik Region” organized by the Union of Banks of Armenia in Kapan.
The conference was accompanied by an exhibition titled “Banks in One Place”, where Fast Bank delegates presented the Bank’s financing programs for small and medium-sized businesses to businessmen and citizens of the region.
The participants of the exhibition were introduced to the “Restart” business loan refinancing program, through which micro, small and medium-sized business representatives can transfer their current loans to Fast Bank at a nominal annual interest rate of up to 2%, having the opportunity to obtain additional funds in the amount of up to 40% of the loan amount.
Fast Bank also presented a loan for micro, small and medium-sized enterprises financed by KfW Bank, the annual nominal interest rate of which is 11.9% (actual interest rate: 12.56-15.91%).
The Temp business loan, which is the only one in Armenia with its unconventional concept, aroused great interest among those present.
It assesses the client’s creditworthiness through non-financial indicators: the SME client simply fills out a questionnaire appropriate to the business and receives an unsecured business loan. By the way, it is also possible to book a consultation on loan programs online.
Karine Sahakyan, Head of SME Products Service at Fast Bank, noted: “Fast Bank is represented in all regions of Armenia, as we attach importance to the balanced economic development of the regions.
This conference was also a good opportunity for us to get to know Syunik entrepreneurs on site and understand their problems, understand the main directions of economic development and investment opportunities.”