Ֆասթ Բանկի աջակցությամբ անցկացվել է «Երեւան Օփեն» 2024 շախմատի միջազգային մրցաշարը
Ֆասթ Բանկի աջակցությամբ Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի տուն-մարզադպրոցում անցկացվել է «Երեւան Օփեն» շախմատի 6-րդ միջազգային մրցաշարը:
Մրցաշարն անցկացվել է երկու վարկանիշային խմբերով՝ Ա եւ Բ: Ա մրցաշարին մասնակցել է 85 շախմատիստ Հայաստանից, Իրանից, Ռուսաստանից, Բելառուսից, Հնդկաստանից, Ղազախստանից եւ Շվեդիայից, այդ թվում՝ 12 գրոսմայստեր եւ 5 միջազգային վարպետ: Բ մրցաշարին մասնակցել է 193 շախմատիստ Հայաստանից, Ռուսաստանից, Իրանից եւ Իսպանիայից:
«Բավականին ծախսատար միջոցառում է տարբեր ասպեկտներում եւ՛ մրցանակային ֆոնդ կա բավականին բարձ, եւ՛ ուժեղ շախմատիստների ենք հրավիրում՝ հոգալով իրենց ծախսերը եւ կազմակերպչական այլ ծախսեր: Պետք է շնորհակալություն հայտնեմ Ֆասթ Բանկին, իսկապես առանց Բանկի օժանդակության, աջակցության շատ դժվար կլիներ բարձր մակարդակով մրցաշար անցկացնել»,- ասել է Երեւանի շախմատի ֆեդերացիայի փոխնախագահ, «Երեւան Օփեն» 2024 շախմատի միջազգային մրցաշարի տնօրեն Նորայր Քալանթարյանը:
7 օր տեւող մրցաշարի ընդհանուր մրցանակային ֆոնդը 12 միլիոն ՀՀ դրամ էր: Ա խմբի հաղթող է դարձել Շվեդիան ներկայացնող գրոսմայստեր Պլատոն Գալպերինը, Բ խմբի հաղթող՝ Հակոբ Հակոբյանը, իսկ բլից մրցաշարի հաղթող՝ գրոսմայստեր Կարեն Գրիգորյանը:
«Ֆասթ Բանկը 2022 թվականից ի վեր մշտապես հովանավորել է «Երեւան Օփեն» շախմատի միջազգային մրցաշարի անցկացումը: Որպես սոցիալապես պատասխանատու ընկերություն՝ Ֆասթ Բանկը դիտարկում է ոչ միայն սպորտային, այլեւ մշակության, կրթական, սոցիալական խնդիրները եւ անում առավելագույնը՝ աջակցելու խնդիրների լուծմանը»,- ասվում է բանկի հաղորդագրությունում:

With the support of Fast Bank, the “Yerevan Open” 2024 International Chess Tournament was held
With the support of Fast Bank, the 6th "Yerevan Open" international chess tournament was held at the Tigran Petrosyan Chess Home and Sports School.
The tournament was held in two rating groups: A and B. 85 chess players from Armenia, Iran, Russia, Belarus, India, Kazakhstan and Sweden participated in Tournament A, including 12 grandmasters and 5 international masters. 193 chess players from Armenia, Russia, Iran and Spain participated in Tournament B.
"It is a rather expensive event in various aspects, and the prize fund is quite high, and we invite strong chess players, covering their expenses and other organizational costs. I must thank Fast Bank, indeed, without the Bank's assistance and support, it would be very difficult to hold a high-level tournament," said Norayr Kalantaryan, Vice President of the Yerevan Chess Federation, Director of the Yerevan Open 2024 International Chess Tournament.
The total prize fund of the 7-day tournament was 12 million AMD. The winner of Group A was Grandmaster Platon Galperin from Sweden, the winner of Group B was Hakob Hakobyan, and the winner of the blitz tournament was Grandmaster Karen Grigoryan.
"Fast Bank has been a permanent sponsor of the Yerevan Open International Chess Tournament since 2022. As a socially responsible company, Fast Bank considers not only sports, but also cultural, educational, and social issues and does its best to support the solution of problems," the bank's statement says.
Fast Bank is a company aiming to become a fully digital bank. It operates 24/7 and is represented in all regions of Armenia. The bank also offers a mobile application. This year, the Fast brand celebrated its 30th anniversary.