Ֆասթ Բանկը շարունակում է մշակութային օջախների ենթակառուցվածքների վերանորոգումը
Ֆասթ Բանկի աջակցությամբ վերանորոգվել են Արամ Խաչատրյան համերգասրահի, Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնի, Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնի, Բոհեմ եւ Ազգային տիկնիկային թատրոնի սանհանգույցները։ Ընդհանուր առմամբ, Ֆասթ Բանկն ստանձնել էր 11 մշակութային վայրի սանհանգույցների վերանորոգումը:
«Այս գաղափարն առաջացավ այն ժամանակ, երբ մենք նկատեցինք, որ մշակութային հաստատություններում սանհանգույցներն այդքան էլ լավ վիճակում չեն: Ես կարծում եմ, որ մշակութային օջախներում ամեն ինչ պետք է լինի կատարյալ, նույնիսկ սանհանգույցները: Շինարարության ընթացքում օգտագործել ենք միայն հայկական քար, տրավերտին, լույսերը, կանթեղներն, ջահերը դարբնի ձեռքի աշխատանք են: Ամեն ինչ կառուցվել է հայկական ոճով», - ասել է Ֆասթ Բանկի խորհրդի նախագահ, «Բադալյան եղբայրներ» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր Վահե Բադալյանը։
«Համաշխարհային թատրոնի պատմության մեջ մեկենասները միշտ շատ լուրջ դերակատարում են ունեցել: Եվ փառք Աստծո, որ կան մասնավոր ընկերություններ, որոնք աջակցում են մշակութային օջախներին, վերանորոգում սանհանգույցները: Շնորհակալություն Ֆասթ Բանկին, որ մեր սանհանգույցները գտնվում են իդեալական վիճակում: Մենք շատ կարեւորում ենք մեր հանդիսատեսի համար ստեղծել այնպիսի պայմաններ, որ իրենք իրենց լավ զգան», - ասել է Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնի տնօրեն Սուրեն Շահվերդյանը։
Ֆասթ Բանկի ֆինանսավորմամբ մինչեւ տարեվերջ կավարտվեն նաեւ Հրաչյա Ղափլանյանի անվան դրամատիկական թատրոնի եւ Սոս Սարգսյանի անվան Համազգային թատրոնի սանհանգույցները:
Հովհաննես Թումանյանի անվան ազգային տիկնիկային թատրոնի սանհանգույցները վերջին անգամ վերանորոգվել էին 2002 թվականին: Թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարի խոսքով՝ վերանորոգումից հետո էլ պահպանվել էր խորհրդային տարիներից եկած ասիական ոճը, չկար տաք ջուր, սանիտարահիգիենիկ բավարար պայմաններ:
«Երբ բիզնեսը եւ մշակույթը համագործակցում են եւ միասին են շարժվում, շահում են երկուստեք: Սա խոսում է Ֆասթ Բանկի բարձր մակարդակի մասին: Մտածողության մասին, որը չի սահմանափակվում զուտ բանկային գործունեությամբ, այլ հասկանում է, թե ինչքան կարեւոր է, որ մեր երկիրը լինի հրապուրիչ բոլոր ասպարեզներում», - նշել է Ազգային տիկնիկային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ռուբեն Բաբայանը։
Նշվում է, որ չափագրման եւ դիզայնի փուլում են գտնվում նաեւ Հակոբ Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնի , Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի, Գյումրու եւ Կապանի թատրոնի սանհանգույցները:
«Շատ շնորհակալ եմ Ֆասթ Բանկին: Մեզ համար շատ կարեւոր էր սա, շատ-շատ կարեւոր էր: Մենք մասնավոր թատրոն ենք, եւ մեր համար շատ դժվար էր», - պատմել է «Բոհեմ» թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Նարեկ Դուրյանը։
«Բանկի կողմից մշակութային նախագծերին աջակցությունը պարբերական բնույթ է կրում եւ Բադալյանների ընտանիքին պատկանող ընկերությունների խմբի կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության կարեւոր մաս է»,- ասվում է բանկի հաղորդագրությունում:

Fast Bank continues the renovation of infrastructure at cultural centers
With the support of Fast Bank, the restrooms of the Aram Khachaturian Concert Hall, the National Center of Chamber Music, the Russian drama theatre named after K. Stanislavsky, the Boheme and the National Puppet Theaters were renovated. In total, Fast Bank undertook the renovation of the restrooms of 11 cultural venues.
"This idea arose when we noticed that the restrooms in cultural institutions are not in good condition. I believe that everything in cultural centers should be perfect, even the restrooms. During the construction, we used only Armenian stone, travertine, the lights, lanterns, and chandeliers are hand-made by blacksmiths. Everything was built in the Armenian style," said Vahe Badalyan, Chairman of the Board of Fast Bank, co-founder of the Badalyan Brothers Group of Companies.
"In the history of world theater, patrons have always played a very serious role. And thank God that there are private companies that support cultural centers and renovate restrooms. We are grateful to Fast Bank that our restrooms are in perfect condition. We attach great importance to creating such conditions for our audience so that they feel good," said Suren Shahverdyan, director of the Stanislavsky Russian Drama Theater.
With Fast Bank's financing, the renovation of restrooms of the Hrachya Ghaplanyan Drama Theater and the Sos Sargsyan National Theater will also be completed by the end of the year.
The restrooms of the Hovhannes Tumanyan National Puppet Theater were last renovated in 2002. According to the theater's artistic director, even after the renovation, the Asian style from the Soviet years was preserved, there was no hot water, and there were insufficient sanitary and hygienic conditions.
"When business and culture cooperate and move together, both sides benefit. This speaks of the high level of Fast Bank. About a mindset that is not limited to purely banking activities, but understands how important it is for our country to be attractive in all areas," noted Ruben Babayan, artistic director of the National Puppet Theater.
It is noted that the restrooms of the Hakob Paronyan State Theater of Musical Comedy, the A. Spendiaryan National Academic Theater of Opera and Ballet, and the Gyumri and Kapan theaters are also in the measurement and design phase.
"I am very grateful to Fast Bank. This meant a lot to us. We are a private theater, and had a lot of difficulties." said Narek Duryan, artistic director of the "Bohem" theater.
"The bank's support for cultural projects is of a regular nature and is an important part of the corporate social responsibility of the group of companies owned by the Badalyan family," the bank's statement says.
Fast Bank is a company aiming to become a digital bank, represented in all regions of Armenia with a 24/7 working schedule, and also has a banking app. The Fast brand celebrated its 30th anniversary this year.