Ֆասթ Բանկը տեղաբաշխում է 13,000,000,000 ՀՀ դրամ ընդհանուր ծավալով անվանական, արժեկտրոնային, ոչ փաստաթղթային, ոչ փոխարկելի պարտատոմսեր
Բանկը 2026թ օգոստոսի 10-ից մինչև դեկտեմբերի 30-ը տեղաբաշխում է դրամային անվանական, արժեկտրոնային, ոչ փաստաթղթային, ոչ փոխարկելի պարտատոմսեր՝ 100,000 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով։
Թողարկվող պարտատոմսերի ընդհանուր քանակը՝ 130,000 հատ, արժեկտրոնի տոկոսադրույքը՝ 10․25%, վճարման պարբերականությունը՝ կիսամյակային։ Արժեթղթի տարբերակիչ ծածկագիրը՝ AMFSCRB2SER6: Արժեկտրոնի վճարման հստակ օրերը՝ 2027թ․ փետրվարի 10, օգոստոսի 10, 2028թ․ փետրվարի 10 և օգոստոսի 10։ Պարտատոմսերի մարման օրն է 2028թ․ օգոստոսի 10-ը։
Արժեկտրոնի վճարումները կատարվում են արժեկտրոնի հաշվարկման օրերին՝ բացառությամբ այն դեպքերի, երբ արժեկտրոնի հաշվարկման օրը ոչ աշխատանքային օր է։ Նման դեպքում արժեկտրոնը վճարվում է արժեկտրոնի հաշվարկման օրվան հաջորդող առաջին աշխատանքային օրը։ Սույն օրենքը նաև անդրադառնում է պարտատոմսերի մարման օրվան։
Թողարկվող պարտատոմսերը կարելի է ձեռք բերել ոչ միայն Ֆասթ Բանկի 24/7 մասնաճյուղերում, այլ նաև հեռավար տարբերակով՝ Fast Bank Mobile հավելվածի կամ Ֆասթի առցանց բանկինգի միջոցով։
ՀՀ ԿԲ նախագահի 28․07․2026թ․-ի թիվ 1/312 Ա որոշմամբ գրանցվել է «Ֆասթ բանկ» ՓԲԸ-ի պարտատոմսերի Ծրագրային ազդագրի լրացումը։

Fast Bank is offering AMD-denominated registered, coupon-bearing, non-convertible bonds with a total issue volume of AMD 13,000,000,000.
The bonds will be allocated from August 10, 2026, through December 30, 2026, with a nominal value of AMD 100,000 per bond.
The issue consists of 130,000 bonds with an annual coupon rate of 10.25% and semi-annual coupon payments.
• ISIN - AMFSCRB2SER6
• Coupon payment dates:
February 10, 2027
August 10, 2027
February 10, 2028
August 10, 2028
• Maturity date: August 10, 2028
Coupon payments will be made on the scheduled coupon payment dates. If a payment date falls on a non-business day, the coupon payment will be made on the next business day. The same rule applies to the bond maturity date.
The bonds can be purchased not only at Fast Bank's 24/7 branches, but also remotely via the Fast Bank Mobile app or Fast Bank Online Banking.
If an investor submits the purchase application and ensures sufficient funds for the transaction before 4:00 PM on a business day, the bond purchase price will be calculated based on that day's price. Otherwise, the next business day's price will apply.
Income earned from these bonds is exempt from personal income tax until and including December 31, 2027.
The Program Prospectus of Fast Bank CJSC's bond issuance was registered by the Decision No. 1/44 A of the Chairman of the Central Bank of Armenia dated January 29, 2026.
Decision No. 1/161 A dated April 13, 2026
Decision No. 1/215 A dated May 19, 2026
Decision No. 1/312 A dated July 28, 2026
The electronic versions of the Program Prospectus, its Supplements, and the Final Terms of the Issue can be downloaded via the provided link, while printed copies are available at Fast Bank's head office and all bank branches.