ՀՀ քաղաքացի կամ ՀՀ քաղաքացիություն չունեցող անձ, ում ամուսինը հանդիսանում է ՀՀ քաղաքացի
Գոյություն ունեցող կամ կառուցապատման ընթացքում գտնվող բնակելի անշարժ գույքի ձեռքբերում մշտական բնակության նպատակով
Գոյություն ունեցող (80% և ավել ավարտվածություն ունեցող) բնակելի անշարժ գույքի ձեռքբերում մշտական բնակության նպատակով
1 – 27,75 մլն ՀՀ դրամ*
*Ձեռք բերման և գնահատված շուկայական արժեքները չեն կարող գերազանցել համապատասխանաբար
30 մլն և 31 մլն ՀՀ դրամը
1 – 22,5 մլն ՀՀ դրամ*
25 մլն և 26 մլն ՀՀ դրամը
120-180 ամիս
Բանկի կողմից սահմանած տոկոսադրույք /մինչև սուբսիդավորումը/՝
120-180 ամիս 7․5%
Բանկի կողմից սահմանած տոկոսադրույք /մինչև սուբսիդավորումը/`
120-144 ամիս՝ 7.3%
145-180 ամիս՝ 8%
181-240 ամիս՝ 9%
7.86 - 8.33 %
3,85-12,54%
-
Երևանում ձեռք բերվող անշարժ գույքի դեպքում` 2% սուբսիդավորում է պետությունը
ՀՀ մարզերում ձեռք բերվող անշարժ գույքի դեպքում` 4% սուբսիդավորում է պետությունը
- Վարկառուն իրավունք ունի ժամկետից շուտ կատարելու վարկի ամբողջական կամ մասնակի մարում
- Վաղաժամկետ մարման տույժ Չի կիրառվում
Ձեռքբերվող անշարժ գույք, ինչպես նաև անհրաժեշտության դեպքում լրացուցիչ բնակելի անշարժ գույք
Գույքի գնահատված շուկայական արժեքի
1․նվազագույնը 20%
2․ նվազագույնը 10%, եթե
- գրավադրվում է լրացուցիչ բնակելի անշարժ գույք,
- առկա է պարտավորության ապահովագրություն ձեռքբերվող բնակելի անշարժ գույքի գնահատված շուկայական արժեքի 20%-ի և Վարկառուի կողմից 10 կամ ավելի տոկոսի չափով կատարված կանխավճարի տարբերության չափով
1․ նվազագույնը 30%
- առկա է պարտավորության ապահովագրություն ձեռքբերվող բնակելի անշարժ գույքի գնահատված շուկայական արժեքի 30%-ի և Վարկառուի կողմից 10 կամ ավելի տոկոսի չափով կատարված կանխավճարի տարբերության չափով
Գույքի գնահատված շուկայական արժեքի 80%
- Գույքի գնահատված շուկայական արժեքի 70%
- Կամ 90%, եթե
1․գրավադրվում է լրացուցիչ բնակելի անշարժ գույք, ընդ որում Վարկի գումարը չի կարող ավել լինել քան անշարժ գույքերի գնահատված ընդհանուր արժեքի 70%-ը կամ
2․առկա է պարտավորության ապահովագրություն ձեռքբերվող բնակելի անշարժ գույքի գնահատված շուկայական արժեքի 30%-ի և Վարկառուի կողմից 10 կամ ավելի տոկոսի չափով կատարված կանխավճարի տարբերության չափով
Գրավը ենթակա է գնահատման Բանկի հետ համագործակցող գույքի գնահատում իրականացնող անկախ գործակալության կողմից։
Ձեռքբերվող անշարժ գույքի ձեռքբերման և գնահատված արժեքները համեմատվում են ՀՀ Ազգային Վիճակագրական Ծառայության կողմից հրապարակվող անշարժ գույքի միջին գների հետ (վերջին հրապարակված տվյալների հետ)` հաշվի առնելով բնակարանի մակերեսը և գտնվելու վայրը։ Մասնավորապես, բնակարանի մակերեսի և տվյալ տարածքի համար մեկ քառակուսի մետրի միջին արժեքի արտադրյալը չպետք է գերազանցի սույն պայմաններով սահմանված գնահատված շուկայական արժեքների առավելագույն գումարներին:
Ֆիզիկական անձ/Իրավաբանական անձ (պահանջվում է ըստ անհրաժեշտության)
ՀՀ քաղաքացի կամ ՀՀ քաղաքացիություն չունեցող անձ, ում ամուսինը հանդիսանում է ՀՀ քաղաքացի, այդ թվում՝
- երիտասարդ ընտանիքները, որում ամուսինների գումարային տարիքը չի գերազանցում 70-ը, կամ
- երիտասարդ միայնակ ծնողը, որի տարիքը 18-35 տարեկան է
Վարկառուի ամուսինը և նրանց երկուսի ընտանիքի անդամներից յուրաքանչյուրը
Ընտանիքի անդամ է հանդիսանում ամուսինը, ամուսինների ծնողները, եղբայրները և քույրերը
! Նախքան պայմանագրի կնքումը Բանկը Ձեզ կտրամադրի հիփոթեքային վարկի էական պայմանների անհատական թերթիկը, որում ներկայացված են Ձեզ տրամադրվելիք վարկի էական պայմանները։
! Առաջնային շուկայից բնակելի անշարժ գույքի ձեռքբերման վարկերի գծով փաստացի կատարված տոկոսադրույքների վճարումները ամբողջությամբ ենթակա են հետվերադարձման «Եկամտային հարկի մասին» օրենքով և ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով։ Ընդ որում այս դեպքում տոկոսադրույքի սուբսիդավորում տեղի չի ունենում։
! Գույքի գնահատված շուկայական արժեքի և ձեռքբերման գնի տարբերության դեպքում հաշվի է առնվում դրանց նվազագույն արժեքը:

LOANS TO YOUNG FAMILIES
Citizen of the Republic of Armenia or a person without RA citizenship, whose spouse is a citizen of the Republic of Armenia
Acquisition of residential real estate or residential real estate under construction for permanent residence
Acquisition of existing (completion level - 80% or more) residential real estate for permanent residence
AMD 1 – 27.75 million*
*Acquisition and estimated market value shall not exceed, respectively:
AMD 30 million and 31 million
AMD 1 – 22.5 million*
AMD 25 million and 26 million
120-180 months
Annual nominal interest rate of the loan /fixed/
Interest rate of the Bank /before subsidy/:
120-180 months - 7․5%
120-144 months - 7.3%
145-180 months - 8%
181-240 months - 9%
7.86 - 8.33 %
3,85-12,54%
Interest rate subsidy
-
In the case of real estate purchased in Yerevan, the government subsidy rate is 2%
In the case of real estate purchased in the regions of the Republic of Armenia, the government subsidy rate is 4%
•      The borrower has the right to repay the loan in full or in part before the due date.
• No early repayment penalty is applied
Real estate to be acquired, as well as additional residential real estate if necessary
! (The mortgage agreement is notarized)
Down payment
From the estimated market value of the property:
1․ Minimum 20%,
2․ Minimum 10%, if
•     Additional residential real estate is pledged,
• There is liability insurance in the amount of the difference between 20% of the estimated market value of the residential real estate being purchased and the down payment of 10% or more made by the Borrower.
From the estimated market value of the property
1․ Minimum 30%,
• There is liability insurance in the amount of the difference between 30% of the estimated market value of the residential real estate being purchased and the down payment of 10% or more made by the Borrower.
80% of the assessed market value of the property,
•     70% of the assessed market value of the property,
• Or 90%, if:
1.     Additional residential real estate is pledged, and the Loan amount cannot exceed 70% of the total assessed value of the real estate, or
2.     There is liability insurance in the amount of the difference between 30% of the estimated market value of the residential real estate being purchased and the down payment of 10% or more made by the Borrower.
The collateral is appraised by an independent property appraisal agency cooperating with the Bank.
The acquisition and assessed value of the real estate being acquired are compared against the average prices for real estate (the most recent publicly available data) published by the National Statistical Service of the Republic of Armenia, based on the area and location of the apartment. In particular, the product of the area of the apartment and the average price per square meter for the given zone shall not exceed the maximum amounts of estimated market values set forth in these terms.
Individual/Legal entity (required as needed)
Insurance of the acquired real estate
Accident insurance of the borrower
No down payment insurance (if necessary)
! Insurance coverage is provided for the outstanding loan balance in favor of the Bank throughout the entire term of loan
Citizen of the Republic of Armenia or a person without RA citizenship, whose spouse is a citizen of the Republic of Armenia, including:
•     Young families in which the combined age of the spouses does not exceed 70, or
•     Young single parent aged 18-35
The Borrower's spouse and each family member thereof
A family member is the spouse, the spouse's parents, and siblings.
/equal monthly payment of principal and interest/
! Before signing the agreement, the Bank will submit to you an Individual Mortgage Loan Key Fact Statement that summarizes essential terms of the loan to be extended to you.
! Actual interest payments on loans for the purchase of residential real estate from the primary market are fully subject to refund in accordance with the Law “On Income Tax” and the legislation of the Republic of Armenia. Moreover, in this case, there is no interest rate subsidy.
! In case of a difference between the estimated market value of the property and the purchase price, their lowest value is taken into account.
Loan disbursement method:
non-cash
Informational Summary on Mortgage Loans Provided under the Affordable Housing Program for Young Families