Գրավադրման արժեքի մինչև
Վարկառուի անձնական/ընտանեկան սպառողական ծախսերի ֆինանսավորման և/կամ Վարկառուի/ընտանիքի անդամների՝ այլ ֆինանսական կազմակերպություններում գործող վարկերի վերաֆինանսավորման նպատակներով տրամադրվող վարկ
18–65 տարեկան ՀՀ ռեզիդենտ և ոչ ռեզիդենտ ֆիզիկական անձինք, որոնց տարիքը վարկի սպասարկման ողջ ընթացքում չի գերազանցի 65 տարեկանը կամ առկա է վերոնշյալ պահանջներին բավարարող երաշխավոր/համավարկառու անձ
Երաշխավոր
Ֆիզիկական կամ Իրավաբանական անձ
Գրավատու*
Վարկառու և/կամ վերջինիս հետ համատեղ տնտեսություն վարող կամ ընտանիքի անդամ (ամուսին, երեխա, հայր մայր,քույր, եղբայր)
Տեսակ
2 000 000–100 000 000
2 000 000–30 000 000
24-96 ամիս - 15%
97-120 ամիս - 15.5%
24-96 ամիս - 17%
97-120 ամիս - 19%
16.24-21.55%
19.89-23.35%
Վերաֆինանսավորման պայման
Գործող տոկոսադրույքից  -2%***, բայց ոչ պակաս, քան վարկատեսակի պայմանով սահմանված տոկոսադրույքի նվազագույն շեմերը
Տոկոսադրույքի տեսակ
Առաջին 3 տարին՝ ֆիքսված, այնուհետև՝ ճշգրտվող
Անուիտետային (հավասարաչափ մարում)
Մարումների հաճախականություն
Ամսական
Տույժեր ժամկետանց մայր գումարի և տոկոսի նկատմամբ
1.    ժամկետանց վարկի համար՝ օրական 0.1%
2.    ժամկետանց տոկոսագումարի համար՝ օրական 0.13%
o        Սպառողական կրեդիտավորման մասին ՀՀ օրենքով կարգավորվող  վարկերի դեպքում – Չի կիրառվում
o        Սպառողական կրեդիտավորման մասին ՀՀ օրենքով չկարգավորվող  վարկերի դեպքում- 3%՝ վարկի ամբողջական  մարման դեպքում
Վարկի ապահովվություն
Գրավադրվող անշարժ գույքին ներկայացվող նվազագույն պահանջներ (առանց եկամուտների հիմնավորման պայմանի դեպքում)
1.    Պետք է ունենա 100% փաստացի ավարտվածության աստիճան
2.    Չպետք է գտնվի 3-րդ և 4-րդ աստիճանի վթարային շենքում կամ ունենա 3-րդ և 4-րդ վթարայնության աստիճան
3.    Գրավադրման արժեքը պետք է լինի նվազագույնը 20 000 000 ՀՀ դրամ
4.    Չպետք է լինի գյուղատնտեսական նշանակության հողատարած
Վարկ/Գրավ հարաբերակցություն
Գույքի գրավադրման արժեքի*** առավելագույնը
1.    90%՝ Երևանում գտնվող գույքի դեպքում
2.    75%՝ Երևանից դուրս Բանկի համար ընդունելի տարածքում****
1. 50%՝ Երևանում գտնվող
գույքի դեպքում
2. 40%՝ Երևանից դուրս
Բանկի համար ընդունելի
տարածքում****
Գրավը ենթակա է գնահատման Բանկի հետ համագործակցող գույքի գնահատում իրականացնող անկախ գործակալության կողմից և/կամ Բանկի աշխատակցի կողմից։ Մինչև 10 000 000 ՀՀ դրամ վարկերի դեպքում գնահատումը իրականցվում է միայն Բանկի աշխատակցի կողմից՝ անվճար
Վերաֆինանսավորման լրացուցիչ պայմաններ
1.     Վերաֆինանսավորման պայմանը գործում է, երբ վերաֆինանսավորվող վարկերից առնվազն մեկը անշարժ գույքի գրավադրմամբ է:
2.    Գույքի գնահատման, գրավի վավերացման և նոտարական ծախսերը իրականացվում են Բանկի կողմից:
3.     Ներքոնշյալ բոլոր չափանիշներին համապատասխանելու դեպքում իրականացվում է պարզեցված վերլուծություն, և վարկավորումը կատարվում է «եկամուտների       հիմնավորմամբ» պայմանով:
o     Վերջին 12 ամսվա ընթացքում վարկառուն ստացել է ոչ ավել, քան 5 անգրավ վարկ:
o     Գրավադրվող գույքը գտնվում է սույն վարկատեսակի շրջանակում` Բանկի համար ընդունելի տարածքում։
o     Վերաֆինանսավորվող վարկը(երը) սպասարկվում է(են) մայր գումարի և տոկոսների ամսական մարումներով (ոչ միայն տոկոսագումարների վճարմամբ):
o     Վարկառուն պետք է ունենա վերաֆինանսավորվող վարկ(եր)ի գծով առնվազն 12 ամսվա սպասարկման պատմություն:
o     Վերաֆինանսավորվող վարկերի ամսական վճարման չափը (հանրագումարը) չի գերազանցում նոր տրամադրվող վարկի ամսական վճարման չափը։
*Գրավատուն չպետք է ունենա ժամկետանց, հսկվող և ավելի խիստ դասերով դասակարգված վարկային պարտավորություններ։
**Վերաֆինանսավորման վարկի տոկոսադրույքի հաշվարկի համար հիմք է ընդունվում վերաֆինանսավորվող անշարժ գույքի գրավադրմամբ վարկի անվանական տոկոսադրույքի չափը։
***Գրավադրման արժեքը որոշվում է անկախ գնահատողի կողմից հաշվարկած շուկայական արժեքի հիման վրա, որը կարող է ճշգրտվել Բանկի ներքին իրավական ակտերի համաձայն։
****Բանկի համար Երևանից դուրս գրավադրվող գույքի ընդունելի տարածքներն են՝ Բոլոր քաղաքային բնակավայրերը, Ակունք, Այնթապ, Արամուս, Նոր Խարբերդ, Բալահովիտ,
Հայանիստ, Լուսակերտ, Արբաթ, Նոր Գեղի, Գետափնյա, Ջրվեժ, Ազատաշեն, Առինջ, Գեղանիստ, Ձորաղբյուր, Արենի, Վերին Պտղնի, Փարաքար, Քասախ, Սարդարապատ, Պռոշյան, Նորապատ,
Զովունի, Մերձավան, Արզական, Պտղունք, Գողթ, Արգավանդ, Արզնի, Հալիձոր, Գառնի, Տաթև, Բջնի, Գյուլագարակ, Գեղաշեն, Օձուն, Գետարգել, Դարպաս, Պտղնի (գյուղ), Ենոքավան, Կոտայք,
Քանաքեռավան, Նոր գյուղ, Օհանավան, Ուշի, Ագարակ, Կարբի, Օշական, Բյուրական, Փարպի, Ոսկեվազ, Ուջան, Սասունիկ, Մուղնի:
Վարկառուի Վերջին 12 ամիսների ընթացքում ժամկետանց օրերի թույլատրելի հանրագումարը չպետք է գերազանցի.
1. 30  օրը՝ եկամուտների հիմնավորմամբ վարկավորման դեպքում,
2. 15 օրը՝ առանց եկամուտների հիմնավորման վարկավորման դեպքում:
Ուշադրություն` ԱՅՍ ՎԱՐԿԻ ԱՆՎԱՆԱԿԱՆ ՏՈԿՈՍԱԴՐՈՒՅՔԸ ԿԱՐՈՂ Է ՓՈՓՈԽՎԵԼ ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅԱՆ ԿՈՂՄԻՑ:

A loan provided for the purpose of financing the Borrower's personal/family consumption expenses and/or refinancing loans of the Borrower/family members held at other financial institutions
Resident and non-resident individuals of the Republic of Armenia aged 18–65, whose age will not exceed 65 years throughout the entire loan service period or there is a guarantor/co-borrower meeting the above requirements
Natural or Legal Person
Borrower and/or a cohabitant or family member (spouse, child, father, mother, sister, brother)
24-120 ամիս
2 000 000–100 000 000
2 000 000–30 000 000
24-96 months - 15%
97-120 months - 15.5%
24-96 months - 17%
97-120 months - 19%
16.24-21.55%
19.89-23.35%
-2%*** from the current interest rate, but not less than the minimum interest rate thresholds set by the loan type
First 3 years: fixed, then adjustable
Annuity (equal repayment)
Monthly
1. For overdue loan: 0.1% per day
2. For overdue interest: 0.13% per day
o In the case of loans regulated by the RA Law on Consumer Crediting – Not applicable
o In the case of loans not regulated by the RA Law on Consumer Crediting – 3% in case of full repayment of the loan
1. Must have a 100% actual completion rate
2. Must not be located in a 3rd or 4th degree emergency building or have a 3rd or 4th degree of emergency
3. The collateral value must be at least 20,000,000 AMD
4. Must not be agricultural land
Maximum value of the pledged property***
1. 90% for property located in Yerevan
2. 75% for property located outside Yerevan in an area acceptable to the Bank****
The collateral is subject to valuation by an independent property valuation agency cooperating with the Bank and/or by a Bank employee. In the case of loans up to AMD 10,000,000, the valuation is carried out only by a Bank employee, free of charge.
1. The refinancing condition applies when at least one of the refinanced loans is secured by real estate.
2. The Bank carries out property valuation, collateral verification and notary expenses.
3. In case of compliance with all the criteria listed below, a simplified analysis is carried out, and lending is carried out on the condition of “income justification”.
o During the last 12 months, the borrower has received no more than 5 unsecured loans.
o The collateral property is located within the scope of this loan type, in an area acceptable to the Bank.
o The refinanced loan(s) is/are serviced by monthly repayments of principal and interest (not just interest payments).
o The borrower must have a service history of at least 12 months on the refinanced loan(s).
o The monthly payment amount (total) of the refinanced loans does not exceed the monthly payment amount of the newly issued loan.
*The mortgagee must not have overdue, controlled or more stringent credit obligations.
**The basis for calculating the interest rate on the refinancing loan is the nominal interest rate on the loan secured by the refinanced real estate.
***The value of the mortgage is determined based on the market value calculated by an independent appraiser, which may be adjusted in accordance with the Bank's internal legal acts.
****The areas accepted for the bank for the property pledged outside Yerevan are: All urban settlements, Akunk, Ayntap, Aramus, Nor Kharberd, Balahovit,
Hayanist, Lusakert, Arbat, Nor Geghi, Getapnya, Jrvezh, Azatashen, Arinj, Geghanist, Dzoraghbyur, Areni, Verin Ptghni, Parakar, Kasakh, Sardarapat, Proshyan, Norapat, Zovuni, Merdzavan, Arzakan, Ptghunk, Goght, Argavand, Arzni, Halidzor, Garni, Tatev, Bjni, Gyulagarak, Geghashen, Odzun, Getargel, Darpas, Ptghni (village), Yenokavan, Kotayk, Qanakeravan, Nor Gyug, Ohanavan, Ushi, Agarak, Karbi, Oshakan, Byurakan, Parpi, Voskevaz, Ujan, Sasunik, Mughni.
The borrower's permissible total of overdue days during the last 12 months must not exceed:
1. 30 days in the case of income-based lending,
2. 15 days in the case of income-based lending.
Attention: THE NOMINAL INTEREST RATE OF THIS LOAN MAY BE SUBJECT TO CHANGE BY THE FINANCIAL ORGANIZATION.