Էներգաարդյունավետ (ԷԱ) նախագծերի իրականացում****
(Բիզնեսը համարվում է սկսնակ, երբ պոտենցիալ վարկառուն նախորդող 6 (վեց) ամիսների ընթացքում չի ունեցել գործող որևէ բիզնես)
Վարկի տարեկան անվանական տոկոսադրույք******
10․75%
11.32-17.58%
Տարեկան անվանական տոկոսադրույքի փոփոխության պայմաններ
Վարկառուի կողմից վարկային միջոցները ոչ նպատակային օգտագործելու, նախագծից էական շեղումներ թույլ տալու, Ծրագրի կողմից սահմանված պայմանները չպահպանելու, ինչպես նաև ԳՀՀ բնապահպանական և սոցիալական պահանջները (Հավելված 1) չապահովելու դեպքում Բանկն իրավունք ունի միակողմանիորեն բարձրացնել վարկի տոկոսադրույքը կամ պահանջել վարկի ամբողջական կամ մասնակի վաղաժամկետ մարում։
ԳՀՀ կողմից վարկը չորակավորելու կամ տրամադրված վարկի որակավորումը դադարեցնելու դեպքում վարկը համարվում է տրամադրված Բանկի սեփական ռեսուրսներով, որից հետո վարկը շարունակում է գործել Բանկում տվյալ պահին Բանկի սեփական ռեսուրսներով «Առևտրային վարկեր» վարկատեսակի շրջանակներում տրամադրվող վարկի պայմանագրային ժամկետին համապատասխան գործող տարեկան տոկոսադրույքով:
Վարկային գծի չօգտագործված մասի
նկատմամբ հաշվարկվող տարեկան տոկոսադրույք
12-60 ամիս
0 - 12 ամիս
Վարկերը տրամադրվում են առնվազն նախորդող 6 ամիսների բիզնես գործունեության ֆինանսական վերլուծության դրական արդյունքների հիման վրա։
Սկսնակ բիզնեսին վարկերը կարող են տրամադրվել ապագա կանխիկ հոսքերի վերլուծության հիման վրա։
Վարկավորման ենթակա չեն այնպիսի տրանսպորտային միջոցների ձեռքբերումը, որոնց օգտագործումը վարկառուի տնտեսական գործունեության հետ ուղղակիորեն կապված չէ (օրինակ՝ ներկայացուցչական մեքենաներ)։
Ձեռքբերումների գծով հարկերի, այլ պետական վճարների և մաքսային տուրքերի վճարման նպատակով առանձնացված վարկեր չեն տրամադրվում։
Վարկային միջոցներով կատարված ծախսերի 100%-ը պետք է լինի փաստաթղթավորված:
Վարկերի հաստատման նախապայման է հանդիսանում Հայաստանի Վերականգնվող Էներգետիկայի և Էներգախնայողության հիմնադրամի (R2E2) կողմից նախագծի գծով էներգաաուդիտի իրականացումը, բացառությամբ մինչև 150 000 000 ՀՀ դրամ գումարի այն նախագծերի, որոնք ընդգրկված են Ստանդարտ կանաչ ներդրումների ցանկում (Positive List) (Հավելված 2) և որոնք իրականացվում են Բանկի կողմից։
· Վերջին 12 ամիսների ընթացքում դասակարգման բացակայություն և/կամ ժամկետանց պարտավորությունների օրերի հանրագումարը չպետք է գերազանցի 30 օրը:
· Գործող ժամկետանց պարտավորությունների բացակայություն:
Անհատ ձեռնարկատեր հանդիսացող վարկառուի տարիքը՝ 18-65 տարեկան։
· Անուիտետային (մայր գումարի և տոկոսագումարի ամենամսյա հավասարաչափ վճարում)։
· Դիֆերենցված (մայր գումարի ամենամսյա հավասարաչափ և տոկոսագումարի ամենամսյա վճարում)։
· Անհատական վճարումների ժամանակացույց՝ կախված բիզնեսի առանձնահատկություններից։
Վարկային հայտի ուսումնասիրության վճար
Կիրառվում է R2E2-ի կողմից էներգաաուդիտի իրականացման դեպքում՝
165 000 ՀՀ դրամ (էներգաաուդիտը 1 աշխատանքային օրվա ընթացքում իրականացնելու դեպքում),
330 000 ՀՀ դրամ (էներգաաուդիտը 2 աշխատանքային օրվա ընթացքում իրականացնելու դեպքում),
495 000 ՀՀ դրամ (էներգաաուդիտը 3 աշխատանքային օրվա ընթացքում իրականացնելու դեպքում)։
Գանձումը կատարվում է Վարկային կոմիտեի հաստատումից հետո։
Վարկի տոկոսադրույքը ՀՀ կառավարության 2020 թվականի մարտի 26-ի «Տնտեսության արդիականացման նպատակային ծրագրերը հաստատելու մասին» N 355-Լ որոշմամբ հաստատված «Արտադրողականության խթանման նպատակային ծրագրի» (Հավելված 1) շրջանակներում սուբսիդավորվելու դեպքում Հաճախորդից վարկի հայտի ուսումնասիրության վճար չի գանձվում։
Վարկի վաղաժամկետ մարման դեպքում կիրառվում է տույժ՝ վաղաժամկետ մարվող գումարի 5%-ի չափով։
Կիրառելի է 5 000 001 ՀՀ դրամ և ավելի պայմանագրային գումարով վարկերի դեպքում։
Վարկերի տոկոսադրույքները ՀՀ կառավարության 2020 թվականի մարտի 26-ի «Տնտեսության արդիականացման նպատակային ծրագրերը հաստատելու մասին» N 355-Լ որոշմամբ հաստատված «Արտադրողականության խթանման նպատակային ծրագրի» (Հավելված 1) շրջանակներում սուբսիդավորվելու դեպքում վաղաժամկետ մարման տույժ չի կիրառվում։
1. Անշարժ գույք և/կամ
2. Երաշխավորություն/ներ.
3. Շարժական գույք։
Ավտոտրանսպորտային միջոցի գրավի դեպքում արտադրության ժամկետը չի կարող գերազանցել ՝
• ռուսական արտադրության ավտոմեքենաների համար՝ 5 տարի,
• այլ երկրների արտարդրության ավտոմեքենաների համար՝ 10 տարի:
Համաձայն Հավելված 3-ի
· չունի գործող ժամկետանց վարկային պարտավորություններ․
· վերջին մեկ տարում ունեցած ժամկետանց օրերի հանրագումարը չպետք է գերազանցի 30 օրը:
Վարկի տրամադրման վերաբերյալ որոշման կայացման ժամկետ
Պահանջվող փաստաթղթերը ներկայացնելուց հետո վարկային հայտի վերաբերյալ որոշման կայացում մինչև 7 աշխատանքային օրվա ընթացքում:
Որոշման կայացումից հետո մինչև 1 աշխատանքային օր:
* Սույն վարկատեսակով նախատեսված վարկերը տրամադրվում են ««Գերմանահայկական հիմնադրամ» ծրագրի կառավարման գրասենյակ» հիմնարկի (ԳՀՀ) կողմից իրականացվող և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության KfW բանկի կողմից ֆինանսավորվող «Վերականգնվող էներգիայի և էներգաարդյունավետության խթանում․ փուլ 4» վարկային ծրագրի շրջանակներում (այսուհետ՝ Ծրագիր)
** Իրավաբանական անձանց մասնակիցների (բաժնետերերի) առնվազն 50%-ը պետք է հանդիսանան ՀՀ ռեզիդենտ մասնավոր սեփականատերեր
*** Վարկառուն պետք է բավարարի միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների չափանիշներին: Ձեռնարկությունը համարվում է միկրո, փոքր կամ միջին, եթե այն համապատասխանում է Միջազգային Ֆինանսական Կորպորացիայի (IFC) ՄՓՄՁ սահմանման ներքոնշյալ երեք չափանիշներից (աշխատակիցներ, ակտիվներ և վաճառք) երկուսին (դիմում-հայտի ներկայացման օրվան նախորդող 365 օրերի ընթացքում յուրաքանչյուր հաշվետու ժամանակաշրջանի հաշվարկով).
**** Էներգաարդյունավետ (ԷԱ) նախագծեր են համարվում՝
1․ կապիտալ ներդրումները (սարքերի և սարքավորումների ձեռքբերում, էներգաարդյունավետ շինարարություն), որոնք համապատասխանում են էներգախնայողության միջոցառումներին,
2․ այնպիսի ապրանքների ձեռքբերումը, որոնք համապատասխանում են էներգախնայողության միջոցառումներին և Հաճախորդի համար համարվում են շրջանառու միջոցներ։ Շրջանառու միջոցների ձեռքբերումը համարվում է ընդունելի, եթե`
2․1 դրանք ձեռք են բերվել կանաչ ապրանք արտադրելու նպատակով, որոնք հետագայում կվաճառվեն որպես էներգաարդյունավետ ներդրում,
2․2 շրջանառու միջոց ձեռք բերող ընկերությունը պլանավորում է վերավաճառել դրանք իրավաբանական անձ կամ անհատ ձեռնարկատեր վերջնական սպառողների՝ որպես էներգաարդյունավետ ներդրում: Օրինակ՝ եթե Հաճախորդը զբաղվում է էներգախնայող լամպերի, ջրատաքացուցիչների կամ այլ նմանատիպ ապրանքների վաճառքով, այդ ապրանքների ձեռքբերումը կարող է վերաֆինանսավորվել Ծրագրի շրջանակում՝ հետագա վաճառքի նպատակով։
Ծրագրի շրջանակներում կարող են վարկավորվել նաև էներգախնայողության միջոցառումներին չհամապատասխանող շրջանառու միջոցների ձեռքբերումը, եթե վարկի առնվազն 70%-ը ուղղվում է այն հիմնական միջոցների ձեռքբերմանը, որոնք համապատասխանում են էներգախնայողության միջոցառումներին, և ձեռք բերված շրջանառու միջոցները ուղղակիորեն կապված են էներգաարդյունավետ ներդրման հետ (օրինակ, եթե Հաճախորդը ցանկանում է ներդրում կատարել թխվածքների արտադրության սարքավորումների մեջ՝ 7 միլիոն դրամի չափով, ապա 10 միլիոն դրամի վարկի դեպքում մնացած 3 միլիոնը կարող է օգտագործվել հումք հանդիսացող ալյուրի ձեռքբերման համար)։
***** Բացառիկ դեպքերում, եթե վարկը նախատեսված է այնպիսի ներդրումների համար, որոնք ԳՀՀ կողմից կգնահատվեն որպես ՀՀ տնտեսության վրա էական դրական ազդեցություն ունեցող ներդրումներ (աշխատատեղերի էական քանակի ստեղծում, արտահանում խթանող, ենթակառուցվածքների ստեղծում, նորարարական լուծումներ, բիզնեսում էական ծավալներով վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների կիրառում և այլն), ապա վարկի գումարը կարող է հասնել մինչև 1,000,000,000 ՀՀ դրամի:
****** Տրամադրվող վարկերի տոկոսադրույքները ենթակա են սուբսիդավորման ՀՀ կառավարության 2020 թվականի մարտի 26-ի «Տնտեսության արդիականացման նպատակային ծրագրերը հաստատելու մասին» N 355-Լ որոշմամբ հաստատված «Արտադրողականության խթանման նպատակային ծրագրի» (Հավելված 1) շրջանակներում՝ վերջիններիս պայմանների բավարարման դեպքում՝ համաձայն Բանկում գործող «Արտադրողականության խթանման վարկ» վարկատեսակով սահմանված պայմանների։
Այն դեպքում, երբ վարկային միջոցներով ձեռք բերվող նոր (չօգտագործված) մեքենասարքավորումները և դրանց բաղկացուցիչ մասերը ենթակա են սուբսիդավորման ՀՀ կառավարության 2020 թվականի մարտի 26-ի «Տնտեսության արդիականացման նպատակային ծրագրերը հաստատելու մասին» N 355-Լ որոշմամբ հաստատված «Արտադրողականության խթանման նպատակային ծրագրի» շրջանակներում և հանդիսանում են վարկային միջոցներով կատարվող խառը ներդրումների մի մասը, ապա ընդհանուր նախագծի վարկավորումը կատարվում է փուլային եղանակով՝ սուբսիդավորվող մեքենասարքավորումների և դրանց բաղկացուցիչ մասերի ձեռքբերման մասով կնքելով առանձին վարկային պայմանագիր։

Implementation of energy-efficient (EE) projects
(A business is considered a start-up when the potential borrower has not had any operating business during the previous 6 (six) months)
Annual nominal interest rate on the loan
10․75%
Annual Percentage Rate
11.32-17.58%
Annual interest rate calculated on the unused portion of the credit line
12–60 months
0 - 12 months
Requirements for the borrower/lessee
· No loan classification and/or the total number of days of overdue obligations must not exceed 30 days over the last 12 months.
· No outstanding overdue obligations.
Age of the borrower/lessee (individual entrepreneur): 18–65 years.
· Annuity (equal monthly payments covering both principal and interest).
· Differentiated (equal monthly principal payments plus monthly interest payments).
· Customized payment schedule based on the specific nature of the business.
Repayment method: at the customer's discretion.
Loan application review fee
Applicable when the energy audit is conducted by R2E2:
· 165,000 AMD (if the energy audit is conducted within 1 working day),
· 330,000 AMD (if the energy audit is conducted within 2 working days),
· 495,000 AMD (if the energy audit is conducted within 3 working days).
Loan origination and servicing fee
Penalty for early repayment of the loan
In case of early repayment of the loan, a penalty of 5% of the amount repaid early is applied.
Applicable to loans with a contractual amount of AMD 5,000,001 and more.
In case the loan interest rates are subsidized within the framework of the “Targeted Program for Promoting Productivity” (Appendix 1) approved by the RA Government Resolution No. 355-L dated March 26, 2020 “On Approval of Targeted Programs for Modernizing the Economy”, no early repayment penalty is applied.
Collateral / Guarantee Requirements
Guarantees:
• For customers that are legal entities — personal guarantees from the business founders and ultimate beneficial owners,
• For individual entrepreneurs — if the ultimate beneficial owner is a third party, a guarantee from the ultimate beneficial owner.
Movable property.
Other forms of collateral may also be required by decision of the Credit Committee.
In the case of pledging a motor vehicle, the manufacturing age must not exceed:
• 5 years for vehicles of Russian origin,
•10 years for vehicles of other countries of origin.
Loan/Collateral Maximum Value
In accordance with Annex 3.
The collateral is subject to valuation by an independent appraisal agency cooperating with the Bank and/or by a Bank employee, depending on the amount of the loan.
The valuation performed by a Bank employee is provided free of charge.
Collateral Valuation
The collateral is subject to valuation by an independent property valuation agency cooperating with the Bank and/or by a Bank employee, depending on the loan amount.
· Valuation performed by a Bank employee is free of charge.
Claims to Guarantors
1. who has no current overdue credit obligations;
2. whose total number of overdue days in the last year shall not exceed 30 days.
Timeframe for the decision on granting the loan
A decision regarding the loan application is made within up to 7 working days after the submission of the required documents.
Loan processing time
Up to 1 working day after submitting all required documents and completing the state registration of the collateral.
* The loans provided for under this loan type are provided within the framework of the “Promotion of Renewable Energy and Energy Efficiency: Phase 4” loan program implemented by the “German-Armenian Fund” Program Management Office (GAFO) and financed by the KfW Bank of the Federal Republic of Germany (hereinafter referred to as “the Program”).
**   At least 50% of the participants (shareholders) of legal entities shall be private owners resident in the Republic of Armenia.
***   The borrower shall meet the criteria for micro, small and medium enterprises. An enterprise is considered micro, small or medium if it meets two of the three criteria (employees, assets and sales) listed below in the International Finance Corporation (IFC) MSME definition (calculated for each reporting period during the 365 days preceding the date of submission of the application)
****    Energy efficient (EE) projects are considered to be:
1. capital investments (purchase of equipment and devices, energy efficient construction) that comply with energy saving measures,
2. purchase of goods that comply with energy saving measures and are considered working capital for the Customer. The purchase of working capital is considered acceptable if:
2.1. they are purchased for the purpose of producing green goods, which will later be sold as energy efficient investments,
2.2. the company purchasing the working capital plans to resell them to legal entities or private entrepreneurs as energy efficient investments to final consumers. For example, if the Customer is engaged in the sale of energy-saving lamps, water heaters or other similar goods, the purchase of these goods can be refinanced within the framework of the Program for the purpose of further sale.
Within the framework of the program, loans may also be granted for the acquisition of working capital that does not comply with energy saving measures, if at least 70% of the loan is directed to the acquisition of fixed assets that comply with energy saving measures, and the acquired working capital is directly related to the energy-efficient investment (for example, if the Customer wants to invest in cake production equipment in the amount of 7 million AMD, then in the case of a loan of 10 million AMD, the remaining 3 million can be used to purchase flour as a raw material).
*****  In exceptional cases, if the loan is intended for investments that will be assessed by the RA Central Bank as investments that have a significant positive impact on the RA economy (creating a significant number of jobs, stimulating exports, creating infrastructure, innovative solutions, using renewable energy sources in significant volumes in business, etc.), then the loan amount may reach up to 1,000,000,000 AMD.
******  The interest rates of the loans provided are subject to subsidy within the framework of the “Targeted Program for Productivity Promotion” (Appendix 1) approved by the RA Government Resolution No. 355-L of March 26, 2020 “On Approving Target Programs for the Modernization of the Economy”, subject to the fulfillment of the conditions of the latter, in accordance with the conditions set out in the "Productivity Promotion Loan" loan type operating at the Bank.
In the event that new (unused) machinery and equipment purchased with credit funds and their components are subject to subsidy within the framework of the " Targeted Program for Productivity Promotion" approved by the RA Government's Resolution No. 355-L of March 26, 2020 "On Approval of Targeted Programs for the Modernization of the Economy" and are part of mixed investments made with credit funds, then the general project is financed in stages, by concluding a separate loan agreement for the purchase of subsidized machinery and equipment and its components.