ԵՐԱՇԽԻՔի տրամադրում ՓՄՁ հաճախորդներին
Մրցույթի մասնակցություն, պայմանագրի ապահովում, պայմանագրի կատարում, կանխավճարի ապահովում և այլ նպատակներով
Երաշխիքի արժույթ
Գործունեության ժամկետ
Երաշխիքի պրոդուկտը
Առաջնակարգ գրավով ապահովված
Fast simple
Միայն վարկային պատմության և անշարժ գույքի գրավով ապահովված
Ֆինանսատնտեսական վերլուծությամբ և գույքային գրավով ապահովված
Երաշխիքի գումար *
300 000 – 400 000 000 ՀՀ դրամ
800 – 1 000 000 ԱՄՆ դոլար
300 000 – 150 000 000 ՀՀ դրամ
800 – 400 000 ԱՄՆ դոլար
Երաշխիքի ժամկետ
Մինչև 60 ամիս
Երաշխիքի տրամադրման միանվագ միջնորդավճար
0.75% 1 կամ 1%,
նվազագույնը 15 000 ՀՀ դրամ, առավելագույնը 400 000 ՀՀ դրամ
1 եթե 100% ապահովման միջոցի Գրավատուն հանդիսանում է Իրավաբանական անձ/Անհատ ձեռնարկատեր։
-
Երաշխիքի տարեկան տոկոսադրույք **
0%
2.5% տարեկան՝ տարեկան վճարման պարբերականության պարագայում,
3% տարեկան՝ ամսական վճարման պարբերականության պարագայում
2% տարեկան՝ տարեկան վճարման պարբերականության պարագայում,
2.5% տարեկան՝ ամսական վճարման պարբերականության պարագայում
Ապահովման միջոց/Գրավի առարկա ***
- Բանկում հաշվին առկա դրամական միջոցներ, և/կամ
-Ավանդի տեսքով ներդրված դրամական միջոցներ, և/կամ
-Բանկի կողմից թողարկված պարտատոմսեր։
Անշարժ/շարժական գույք, երաշխավորություն****
Երաշխիքի գումար/գրավադրման արժեք հարաբերակցություն
Գրավադրման արժեքի 60%-ի չափով։
Երաշխիքի գումար/գրավադրման արժեք հարաբերակցության հաշվարկի տրամաբանությունը, ինչպես նաև գրավի հետ կապված լրացուցիչ տեղեկատվությունը սահմանվում է համաձայն Հավելված 1-ի։
Համաձայն Հավելված 1-ի
Հաճախորդի գործունեության վայր այցելության և ֆինանսատնտեսական վերլուծության պահանջ
Կիրառելի են Fast simple վարկատեսակի տեղեկատվական ամփոփագրով նախատեսված պահանջները։
Պահանջվում է
ՀԱՃԱԽՈՐԴԻ, ԳՐԱՎԻ ԱՌԱՐԿԱՅԻ, ԵՐԱՇԽԱՎՈՐՈՒԹՅԱՆ ՆԿԱՏՄԱՄԲ ՊԱՀԱՆՋՆԵՐ, ՊԱՅՄԱՆՆԵՐ
Գրավի առարկայի գնահատում
Գրավը ենթակա է գնահատման Բանկի հետ համագործակցող գույքի գնահատում իրականացնող անկախ կազմակերպության կողմից։
Գրավի առարկայի ապահովագրություն
Ավտոմեքենաների գրավադրման պարագայում, Բանկի իրավասու մարմնի որոշմամբ կարող է պահանջվել, «Կասկո» (ֆիզիկական վնաս և առևանգում) ապահովագրություն հօգուտ Բանկի՝ առնվազն երաշխիքի գումարի  չափով, յուրաքանչյուր տարի, երաշխիքի գործողության ողջ ընթացքում։
Հաճախորդի (նաև իրավաբանական անձի մասնակիցներ/բաժնետերեր, իրական շահառու) և Երաշխավորների նկատմամբ պահանջներ
Անհատ ձեռնարկատեր հանդիսացող Հաճախորդի և/կամ Երաշխավորի տարիքը տարիք՝ 18-65 տարեկան։
Վարկային պատմություն.
- Վերջին 12 ամիսների ընթացքում դասակարգման բացակայություն և/կամ ժամկետանց պարտավորությունների օրերի հանրագումարը չպետք է գերազանցի 30 օրը: (Կիրառելի չէ դրամական միջոցների գրավով ապահովված Երաշխիքների պարագայում)
-  Գործող ժամկետանց/դասակարգված պարտավորությունների բացակայություն:
-Fast simple - Միայն վարկային պատմության և անշարժ գույքի գրավով ապահովված պրոդուկտի դեպքում կիրառելի են Fast simple վարկատեսակի տեղեկատվական ամփոփագրով նախատեսված պահանջները։
Fast simple - Միայն վարկային պատմության և անշարժ գույքի գրավով ապահովված պրոդուկտի դեպքում կիրառելի են Fast simple վարկատեսակի տեղեկատվական ամփոփագրով նախատեսված պահանջները։
ԱՅԼ ՍԱԿԱԳՆԵՐ
Երաշխիքի պայմանների փոփոխություն
25 000 ՀՀ դրամ,
Ժամկետի երկարաձգման կամ գումարի ավելացման դեպքում լրացուցիչ կգանձվի երկարաձգված ժամանակահատվածի/գումարի նկատմամբ հաշվարկված համապատասխան տրամադրման/սպասարկման միջնորդավճար/տարեկան տոկոսադրույքը։ Ընդ որում, եթե սահմանված է երաշխիքի միջնորդավճարի առավելագույն մեծություն, ապա երկարաձգման պարագայում գանձված միջնորդավճարների մեծությունը հանրագումարային չպետք է գերազանցի առավելագույն շեմը։
Երաշխիքի ժամկետի երկարաձգման պարագայում միջնորդավճարի/տարեկան տոկոսադրույքի վճարման պարբերականությունը, որը սահմանվել է ի սկզբանե, չի փոխվում։
Վճարում պահանջի դիմաց
0.15%, նվազագույնը 50 000 ՀՀ դրամ
Ժամկետանց միջնորդավճարի/սպա­սարկ­ման վճարի տուգանք
Երաշխիքի հաստատում երրորդ բանկի կողմից
Ըստ պահանջի
ՈՐՈՇՄԱՆ ԿԱՅԱՑՄԱՆ ԵՎ ՏՐԱՄԱԴՐՄԱՆ ԿԱՐԳԸ
Երաշխիքի տրամադրման վերաբերյալ
որոշման կայացման ժամկետ (պահանջվող փաստաթղթերը ներկայացնելուց հետո)
Մինչև 1 աշխատանքային օրվա ընթացքում:
Մինչև 3 աշխատանքային օրվա ընթացքում:
Մինչև 5 աշխատանքային օրվա ընթացքում:
Երաշխիքի տրամադրման ժամկետ
Որոշման վավերականության առավելագույն ժամկետ
Ընդ որում, Բանկը իրավասու է մերժել երաշխիքի տրամադրումը, եթե փոփոխվել են երաշխիքի տրամադրման դրական որոշում կայացնելու համար էական համարվող պայմաններից որևէ մեկը։
Օգտակար հղումներ
Գույքի գնահատում իրականացնող ընկերությունների ցանկ
* Ընդ որում, առավելագույն գումարը հաշվարկվում է հանրագումարային՝ տվյալ պրոդուկտի ներքո թողարկված երաշխիքների գումարների մնացորդի համար։
** Ընդ որում, այն դեպքում, երբ սահմանված է ամսական վճարման պարբերականություն, ապա երաշխիքի վաղաժամկետ դադարեցման պարագայում գանձվում է ընթացիկ օրացուցային ամսվա համար հաշվեգրված տոկոսագումարը, որից հետո դադարեցվում է երաշխիքը։ Այն դեպքում, երբ սահմանված է տարեկան վճարման պարբերականություն, ապա երաշխիքի վաղաժամկետ դադարեցման պարագայում գանձվում է ընթացիկ օրացուցային տարվա համար սահմանված տոկոսագումարը, որից հետո կատարվում է դադարեցումը, իսկ տոկոսագումարը գանձված լինելու պարագայում վերահաշվարկ չի իրականացվում։
Տոկոսադրույքի տարեկան վճարման պարբերականության սահմանման պարագայում տոկոսադրույքը հաշվարկվում է երաշխիքի փաստացի գործունեության ժամկետի նկատմամբ։
*** Վարկային կոմիտեի որոշմամբ կարող են նախատեսվել նաև այլ ապահովման միջոցներ:
Ընդ որում, Հաճախորդի՝ առանց գույքային գրավի ապահովության բանկային երաշխիքների մնացորդների հանրագումարը չի կարող գերազանցել 10 000 000 ՀՀ դրամը և/կամ համարժեք արտարժույթը։
**** Մինչև 10 000 000 ՀՀ դրամ կամ համարժեք արտարժույթով երաշխիք­ները կարող են տրամադրվել միայն երաշխավորության ապահովությամբ, որի դեպքում մինչև 3 մլն ՀՀ դրամ կամ համարժեք արտարժույթով երաշխիք­ների համար պահանջվում է առնվազն 1 ֆիզիկական անձի կամ իրավաբանական անձի երաշխավորություն, իսկ 10 մլն ՀՀ դրամ կամ համարժեք արտարժույթով երաշխիք­ների դեպքում՝ առնվազն 2։

TERMS AND TARIFFS FOR PROVISION OF LOCAL BANK GUARANTEES
For participation in the tender, securing the contract, contract performance, securing the advance payment and other purposes
Currency of the guarantee
AMD, USD
Term of operation
Not specified
Product of the guarantee
Secured by primary collateral
Fast simple Secured only by credit history and real estate collateral
Secured by financial and economic analysis and property collateral
Amount of the guarantee *
300 000 – 400 000 000 AMD
800 – 1 000 000 USD
300 000 – 150 000 000 AMD
800 – 400 000 USD
Term of the guarantee
Up to 60 months
One-time commission for providing the guarantee
0.75% 1 or 1%,
minimum 15 000 AMD,
maximum 400 000 AMD
1 if 100% of the collateral is secured
by a Legal Entity/Individual Entrepreneur.
-
Annual interest rate of the guarantee **
2.5% per annum for annual payment frequency,
3% per annum for monthly payment frequency
2% per annum for annual payment frequency,
2.5% per annum for monthly payment frequency
Security/Collateral ***
Cash in the bank account, and/or
Cash invested in the form of a deposit, and/or
Bonds issued by the bank.
Real estate/movable property, guarantee ****
Collateral Amount/Collateral Value Ratio
In the amount of 60% of the collateral value.
The logic of calculating the guarantee amount/collateral value ratio, as well as additional information related to the collateral, is defined according to Appendix 1.
Requirement for on-site visit and financial and economic analysis of the customer’s business
REQUIREMENTS, CONDITIONS REGARDING THE CUSTOMER, THE COLLATERAL, AND THE GUARANTEE
Valuation of collateral
The collateral is subject to valuation by an independent property valuation organization cooperating with the Bank.
Insurance of collateral
In the case of pledging cars, by decision of the Bank's authorized body, "Casco" (physical damage and theft) insurance may be required in favor of the Bank, at least in the amount of the guarantee, each year, for the entire period of validity of the guarantee.
Claims against the Customer (also participants/shareholders of a legal entity, beneficial owner) and Guarantors
The age of the Customer and/or Guarantor who is an individual entrepreneur is 18-65 years old.
No classification and/or the total number of days of overdue obligations during the last 12 months shall not exceed 30 days. (Not applicable to Guarantees secured by cash collateral)
No current overdue/classified obligations.
At least one of the guarantors must be the owner of real estate or be secured by a registered salary.
Fast simple - Only in the case of credit history and a product secured by real estate collateral, the requirements provided for in the information summary of the Fast simple loan type are applicable.
Other conditions
OTHER TARIFFS
Change in terms of the guarantee
25 000 AMD,
In case of extension of the term or increase of the amount, the corresponding provision/service fee/annual percentage rate calculated for the extended period/amount will be additionally charged. Moreover, if a maximum amount of the guarantee commission is set, the total amount of commissions charged in case of extension shall not exceed the maximum threshold.
In case of extension of the guarantee term, the frequency of payment of the commission/annual percentage rate, which was set initially, does not change.
Payment against demand
0.15%, minimum 50 000 AMD
Penalty for overdue commission/service fee
Confirmation of the guarantee by a third bank
Upon request
PROCEDURE FOR MAKING AND DELIVERING A DECISION
Deadline for making a decision on the provision of a guarantee (after submitting the required documents)
Within 1 business day
Within 3 business days
Within 5 business days
Deadline for notification of the decision
Up to 1 business day after the decision is made.
Deadline for granting a guarantee
Up to 1 business day after submitting all required documents and performing state registration of the pledge right.
30 business days
In addition, the Bank has the right to refuse to provide a guarantee if any of the conditions considered essential for making a positive decision on providing a guarantee have changed.
Useful links
List of companies performing property valuation
* Moreover, the maximum amount is calculated on the basis of the total balance of the guarantees issued under the given product.
** Moreover, in the case where a monthly payment frequency is set, in the event of early termination of the guarantee, the interest accrued for the current calendar month is charged, after which the guarantee is terminated. In the case where an annual payment frequency is set, in the event of early termination of the guarantee, the interest accrued for the current calendar year is charged, after which the termination is carried out, and in the event that the interest has been charged, no recalculation is carried out.
In the event of an annual payment frequency of the interest rate, the interest rate is calculated for the actual term of the guarantee.
*** Other security measures may also be provided for by the decision of the Credit Committee.
Moreover, the total balance of the Customer's bank guarantees without property collateral cannot exceed AMD 10,000,000 and/or equivalent foreign currency.
**** Guarantees up to 10,000,000 AMD or equivalent in foreign currency can be provided only with a guarantee security, in which case at least 1 guarantee of an individual or legal entity is required for guarantees up to 3 million AMD or equivalent in foreign currency, and at least 2 for guarantees up to 10 million AMD or equivalent in foreign currency.