Գյուղատնտեսական վարկ*
Առավելագույն՝ 15,000,000,000 ՀՀ դրամ, սակայն ոչ ավել, քան Բանկի ներքին իրավական ակտերով սահմանված մեկ փոխառուի գծով ռիսկի առավելագույն չափի նորմատիվով նախատեսված թույլատրելի սահմանաչափը
! Միևնույն վարկառուին տրամադրվող վարկի (վարկերի) առավելագույն հանրագումարը չի կարող գերազանցել 15,000,000,000 ՀՀ դրամը
! Վարկը տրամադրվում է անկանխիկ եղանակով և փուլ առ փուլ (ծախսերով պայմանավորված)
Վարկառուի կողմից վարկային միջոցները ոչ նպատակային օգտագործելու, ինչպես նաև կեղծ կամ ոչ հավաստի տեղեկություններ ի հայտ գալու դեպքում Բանկն իրավունք ունի միակողմանիորեն բարձրացնել վարկի տոկոսադրույքը կամ պահանջել վարկի ամբողջական կամ մասնակի վաղաժամկետ մարում
100,000,000 - 3,000,000,000 ՀՀ դրամ` 8 տոկոսային կետ
- գյուղատնտեսությունում տնտեսավարող երիտասարդներին` 18-ից 35 տարեկանը չլրացած ֆիզիկական անձանց ու անհատ ձեռնարկատերերին, 63 տարեկանը լրացած ֆիզիկական անձանց ու անհատ ձեռնարկատերերին և Ծրագրով սահմանված առանձին առևտրային իրավաբանական անձանց*** (տվյալ ջերմատան նախագծի համար առաջին վարկային պայմանագիրն ուժի մեջ մտնելու պահին)՝ 9 տոկոսային կետ
3,000,000,001 - 9,000,000,000 ՀՀ դրամ` 7 տոկոսային կետ
- գյուղատնտեսությունում տնտեսավարող երիտասարդներին` 18-ից 35 տարեկանը չլրացած ֆիզիկական անձանց ու անհատ ձեռնարկատերերին, 63 տարեկանը լրացած ֆիզիկական անձանց ու անհատ ձեռնարկատերերին և Ծրագրով սահմանված առանձին առևտրային իրավաբանական անձանց*** (տվյալ ջերմատան նախագծի համար առաջին վարկային պայմանագիրն ուժի մեջ մտնելու պահին)՝ 8 տոկոսային կետ
9,000,000,001 - 15,000,000,000 ՀՀ դրամ` 6 տոկոսային կետ
- գյուղատնտեսությունում տնտեսավարող երիտասարդներին` 18-ից 35 տարեկանը չլրացած ֆիզիկական անձանց ու անհատ ձեռնարկատերերին, 63 տարեկանը լրացած ֆիզիկական անձանց ու անհատ ձեռնարկատերերին և Ծրագրով սահմանված*** առանձին առևտրային իրավաբանական անձանց (տվյալ ջերմատան նախագծի համար առաջին վարկային պայմանագիրն ուժի մեջ մտնելու պահին)՝ 7 տոկոսային կետ
24-96 ամիս****
Վարկի մայր գումարի վճարման արտոնյալ ժամկետ
0-12 ամիս*****
Հաճախորդները նույն հողամասի վրա նույն աշխատանքների իրականացման համար չեն կարող օգտվել ագրոպարենային ոլորտում իրականացվող պետական աջակցության այլ ծրագրերից.
Վարկի տոկոսադրույքի սուբսիդավորումը դադարեցվում է, եթե․
առկա են տվյալ վարկի մասով վարկառուի մեկ տարվա (նախորդ 12 ամիսներ) կտրվածքով հանրագումարային 60 օրվանից ավելի ժամկետանց պարտավորություններ կամ Բանկի հանդեպ ունեցած ժամկետանց պարտավորությունների հետևանքով, համաձայն տվյալ պահին գործող ֆինանսական ակտիվների դասակարգման կարգի, վարկն օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ չափանիշներով ստանդարտ դասով դասակարգված չէ.
չեն պահպանվել Ծրագրով սահմանված պահանջները, վարկը նպատակային չէ օգտագործվել, կամ ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության «Տնտեսական զարգացման և ֆինանսավորման կառույց» հիմնարկի և/կամ Բանկի կողմից իրականացված մոնիթորինգի արդյունքում հայտնաբերվել է Ծրագրի պայմանների և պահանջների խախտում.
Վարկառուի կողմից տրամադրվել է ակնհայտ կեղծ տեղեկատվություն.
Վարկառուի և Բանկի միջև կնքված պայմանագիրը վաղաժամկետ լուծվել է.
վարկային պայմանագրի գործողության ընթացքում կառուցված ջերմատունը նպատակային չի օգտագործվում:
- Վարկի սուբսիդավորումը դադարեցվում է տվյալ վարկի մարման ժամանակացույցով սահմանված վարկի նախորդ մարման օրվանից սկսած:
- Վարկի տոկոսադրույքի սուբսիդավորման դադարեցման դեպքերում Բանկը միակողմանիորեն փոփոխում է վարկի տոկոսադրույքը՝ կիրառելով Բանկի «Ագրոֆասթ» գյուղատնտեսական վարկատեսակի շրջանակներում վարկի պայմանագրային ժամկետին համապատասխան գործող առավելագույն տոկոսադրույքը:
- Վարկառուի կողմից վարկի ոչ նպատակային օգտագործման (ներառյալ Վարկառուի նախաձեռնությամբ վարկային պայմանագիրը վաղաժամկետ լուծելու և Ծրագրով նախատեսված աշխատանքներն ավարտին չհասցնելու դեպքերի), Ծրագրի պահանջների չպահպանման կամ ակնհայտ կեղծ տեղեկատվություն տրամադրելու, ինչպես նաև վարկային պայմանագրի գործողության ընթացքում կառուցված ջերմատունը նպատակային չօգտագործելու դեպքերում մինչ այդ պահը տրամադրված սուբսիդավորման գումարը Վարկառուի կողմից ենթակա է վերադարձման։
Վերջին 12 ամիսների ընթացքում դասակարգման բացակայություն և/կամ ժամկետանց պարտավորությունների օրերի հանրագումարը չպետք է գերազանցի 30 օրը:
Գործող ժամկետանց պարտավորությունների բացակայություն:
Անշարժ գույք և/կամ
Երաշխավորություն/ներ
- Իրավաբանական անձ հանդիսացող հաճախորդների դեպքում բիզնեսի հիմնադիրների և իրական շահառուների անձնական երաշխավորություններ,
- Անհատ ձեռնարկատերերի դեպքում իրական շահառուն երրորդ անձ հանդիսանալու դեպքում՝ իրական շահառուի երաշխավորություն։
Շարժական գույք։ Այն դեպքում, երբ անշարժ գույքը չի ապահովում անհրաժեշտ վարկ/գրավ հարաբերակցությունը, լրացուցիչ գրավի առարկա կարող է հանդիսանալ շարժական գույքը։ Ընդ որում, անշարժ և շարժական գույքերի գրավի դեպքում, ընդհանուր վարկ/գրավ հարաբերակցության հաշվարկում շարժական գույքի մասնաբաժինը չի կարող գերազանցել 20%-ը։
Ավտոտրանսպորտային միջոցի գրավի դեպքում արտադրության ժամկետը չի կարող գերազանցել ՝
- ռուսական արտադրության ավտոմեքենաների համար՝ 5 տարի,
- այլ երկրների արտարդրության ավտոմեքենաների համար՝ 10 տարի:
Գրավը ենթակա է գնահատման Բանկի հետ համագործակցող գույքի գնահատում իրականացնող անկախ գործակալության և/կամ Բանկի աշխատակցի կողմից՝ կախված վարկի գումարի չափից ։
Երաշխավորների նկատմամբ պահանջներ (առկայության դեպքում)
չունի գործող ժամկետանց վարկային պարտավորություններ․
վերջին մեկ տարում ունեցած ժամկետանց օրերի հանրագումարը չպետք է գերազանցի 30 օրը:
առավելագույն ժամկետ
Ընդ որում, Բանկը իրավասու է մերժել վարկի տրամադրումը, եթե փոփոխվել են վարկի տրամադրման դրական որոշում կայացնելու համար էական համարվող պայմաններից որևէ մեկը
* Սույն վարկատեսակով նախատեսված վարկերը տրամադրվում են ՀՀ կառավարության 2023 թվականի հուլիսի 27-ի «Հայաստանի Հանրապետությունում ջերմատնային տնտեսությունների զարգացման աջակցության ծրագիրը հաստատելու մասին» N 1284-Լ որոշման շրջանակներում (այսուհետ՝ Ծրագիր)։ Ծրագրի պայմանների փոփոխության դեպքում գործում են ՀՀ կառավարության որոշման տվյալ պահին գործող պայմանները։
** Ծրագրի հիմնական նպատակն է նպաստել ջերմատնային տնտեսությունների մակերեսի, արտադրության և արտահանման ծավալների ավելացմանը, արտադրանքի մրցունակության մակարդակի բարձրացմանը, գյուղատնտեսությունում տնտեսավարողների եկամուտների ավելացմանը
Ծրագրի շրջանակում խթանվում է բազմաթռիչք (բազմագագաթ) ջերմատների կառուցումը:
Ջերմատան կառուցման հիմնական պահանջները սահմանված են Հավելված 2-ում:
Յուրաքանչյուր վարկառուի կողմից կառուցվող յուրաքանչյուր մեկ ամբողջական ջերմատան մակերեսը պետք է կազմի 1 հա և ավելի:
Ծրագրի շրջանակում յուրաքանչյուր վարկառուի կողմից հիմնվող ջերմատան առավելագույն մակերեսի սահմանափակում չի նախատեսվում:
Ծրագրի շրջանակում վարկառուն ջերմատան կառուցման և մոնտաժման աշխատանքները պետք է իրականացնի մեկ կապալառու կազմակերպության (իրավաբանական անձ կամ անհատ ձեռնարկատեր) միջոցով (բացառությամբ կառուցման և մոնտաժման համար անհրաժեշտ միջոցների ձեռքբերման դեպքի, որը կարող է իրականացվել ինչպես վարկառուի, այնպես էլ կապալառուի կողմից), որը կարող է իր պարտավորությունների կատարմանը մասնակից դարձնել ենթակապալառուների։ Վարկառուն կապալառու կազմակերպության հետ պայմանագիրը պետք է կնքի վարկային պայմանագիրը կնքելուց հետո։
Վարկառուի կողմից կատարված՝ ջերմատան կառուցման ծախսերը 1 քմ հաշվով չեն կարող գերազանցել Հավելված 3-ի առանձին տողերում ներկայացված, գնահատված ծախսերի սահմանաչափերը:
Ջերմատան կառուցման աշխատանքները պետք է ավարտել վարկային պայմանագիրն ուժի մեջ մտնելու պահից առավելագույնը 18 ամսվա ընթացքում:
*** Նշված սուբսիդավորման չափերը տարածվում են այն առևտրային իրավաբանական անձանց նկատմամբ, որոնք ունեն մեկ հիմնադիր (մասնակից), բաժնետեր, որը հանդիսանում է նաև նշված առևտրային իրավաբանական անձի տնօրեն, և վերջինիս տարիքը կազմում է 18-35 տարեկան կամ լրացել է վերջինիս 63 տարեկանը: Ընդ որում, նշված դեպքում առևտրային իրավաբանական անձը պետք է վարկային պայմանագրի գործողության ժամկետում չիրականացնի իրավաբանական անձի հիմնադրի (մասնակցի), բաժնետիրոջ փոփոխություն, ինչպես նաև վերջինիս հիմնադիրը
**** Եթե վարկառուին միևնույն նախագծի համար վարկը տրամադրվում է փուլերով կամ մեկից ավելի վարկային պայմանագրերով (մասնաբաժիններով), ապա յուրաքանչյուր հաջորդ վարկը համարվում է առաջին տրված վարկի շարունակությունը, և վարկի մարման ու մայր գումարի արտոնյալ ժամկետները պետք է համապատասխանեն առաջին տրված վարկի մարման և մայր գումարի արտոնյալ ժամկետին:
***** Վարկի գործողության ընթացքում կարող է սահմանվել վարկի մայր գումարի և տոկոսադրույքի վճարման համար դադարի շրջաններ` տարեկան մինչև 3 ամիս ժամկետով և մարման գրաֆիկի ժամանակացույցի փոփոխություններ (առանց վարկի մարման ժամկետի փոփոխության)՝ Վարկառուի և Բանկի փոխադարձ համաձայնությամբ:

Greenhouse development**
Maximum: 15,000,000,000 AMD, but not more than the permissible limit provided for by the maximum risk standard for one borrower established by the Bank's internal legal acts
The maximum amount of the loan(s) provided to the same borrower cannot exceed 15,000,000,000 AMD.
The loan is provided in a non-cash manner and in stages (determined by costs)
Annual Nominal Loan Interest Rate (Fixed)
14%
Terms of annual nominal interest rate revision
In case of misuse of loan funds by the borrower, as well as in case of false or unreliable information, the Bank has the right to unilaterally increase the loan interest rate or demand full or partial early repayment of the loan.
100 000 000 - 3 000 000 000 AMD 8 percentage points
- for young people engaged in agriculture - individuals and private entrepreneurs aged 18 to 35, individuals and private entrepreneurs aged 63 and over, and separate commercial legal entities defined by the Program*** (at the time the first loan agreement for a given greenhouse project comes into force): 9 percentage points
3 000 000 001 - 9 000 000 000 AMD 7 percentage points
- for young people engaged in agriculture - individuals and private entrepreneurs aged 18 to 35, individuals and private entrepreneurs aged 63 and over, and separate commercial legal entities defined by the Program*** (at the time the first loan agreement for a given greenhouse project comes into force):89 percentage points
9 000 000 001 - 15 000 000 000 AMD 6 percentage points
- for young people engaged in agriculture - individuals and private entrepreneurs aged 18 to 35, individuals and private entrepreneurs aged 63 and over, and separate commercial legal entities defined by the Program*** (at the time the first loan agreement for a given greenhouse project comes into force): 7 percentage points
24-96 months****
Loan principal payment grace period
0-12 months*****
- Customers cannot use other state support programs implemented in the agri-food sector for the same work on the same land plot.
- The loan interest rate subsidy is terminated if:
there are overdue liabilities of the borrower for a given loan for more than 60 days in total for one year (the previous 12 months) or as a result of overdue liabilities to the Bank, the loan is not classified in the standard class according to objective and subjective criteria according to the current financial assets classification procedure
the requirements set by the Program were not met, the loan was not used for its intended purpose, or as a result of monitoring conducted by the "Economic Development and Financing Structure" of the Ministry of Economy of the Republic of Armenia and/or the Bank, a violation of the terms and requirements of the Program was detected
the borrower provided obviously false information
the agreement between the borrower and the Bank was terminated early
the greenhouse constructed during the term of the loan agreement is not used for its intended purpose.
- The loan subsidy is terminated from the previous loan repayment date specified in the loan repayment schedule.
- In cases of termination of the loan interest rate subsidy, the Bank unilaterally changes the loan interest rate, applying the maximum interest rate applicable in accordance with the contractual term of the loan within the framework of the Bank's "Agrofast" agricultural loan type.
- In cases of non-target use of the loan by the Borrower (including cases of early termination of the loan agreement at the initiative of the Borrower and failure to complete the work provided for by the Program), failure to comply with the Program requirements or providing obviously false information, as well as in cases of non-target use of the greenhouse constructed during the term of the loan agreement, the amount of subsidy provided by the Borrower until that moment is subject to return.
No delinquency and/or total number of days overdue for the last 12 months shall not exceed 30 days.
No current overdue liabilities.
Annuity (equal monthly payment of principal and interest).
Differentiated (equal monthly payment of principal and interest).
Individual payment schedule, depending on the specifics of the business.
Repayment method at the customer's choice.
COMMISSION FEES, PENALTIES AND FINES
Subsidy amount
10 percentage points
Penalty for early repayment of the loan
COLLATERAL
Guarantee/s
- In the case of clients who are legal entities, personal guarantees of the founders of the business and the beneficial owners,
- In the case of individual entrepreneurs, if the beneficial owner is a third party, a guarantee of the beneficial owner.
Movable property. In the event that real estate does not provide the necessary loan/collateral ratio, movable property may be used as additional collateral. Moreover, in the case of collateral of real estate and movable property, the share of movable property in the calculation of the total loan/collateral ratio cannot exceed 20%.
By decision of the Credit Committee, other security measures may also be envisaged.
In the case of a vehicle as collateral, the production period cannot exceed:
- For cars of Russian production - 5 years,
- For cars of foreign production - 10 years.
Loan/Collateral maximum value
Valuation of Collateral
The collateral is subject to valuation by an independent property valuation agency cooperating with the Bank and/or an employee of the Bank, depending on the loan amount.
Claims to Guarantors
who has no current overdue credit obligations;
whose total number of overdue days in the last year shall not exceed 30 days.
OTHER CONDITIONS
Deadline for making a decision on
granting a loan
Decision on loan application within 5 business days after submission of required documents
Deadline for notification of the decision
Up to 1 business day after decision
Deadline for granting a loan
Up to 1 business day after submission of all required documents and state registration of collateral
* The loans provided for under this loan type are provided within the framework of the RA Government’s Resolution No. 1284-L dated July 27, 2023 “On Approval of the Program for Supporting the Development of Greenhouse Farms in the Republic of Armenia” (hereinafter referred to as “the Program”). In case of changes in the terms of the Program, the terms of the RA Government’s Resolution currently in effect shall apply.
** The main goal of the Program is to contribute to increasing the area, production and export volumes of greenhouse farms, increasing the level of product competitiveness, and increasing the income of agricultural entrepreneurs.
The Program promotes the construction of multi-slope (multi-peak) greenhouses.
The main requirements for greenhouse construction are set out in Appendix 2.
The area of each complete greenhouse constructed by each borrower must be 1 ha or more.
There is no limit to the maximum area of a greenhouse constructed by each borrower within the Program.
Within the framework of the program, the borrower must carry out the construction and installation of the greenhouse through one contracting organization (legal entity or private entrepreneur) (except for the case of acquiring the necessary funds for construction and installation, which can be carried out by both the borrower and the contractor), which may involve subcontractors in the fulfillment of its obligations. The borrower must conclude the contract with the contracting organization after concluding the loan agreement.
The costs of construction of the greenhouse incurred by the borrower per 1 square meter cannot exceed the estimated cost limits presented in separate lines of Appendix 3.
The construction of the greenhouse must be completed within a maximum of 18 months from the date of entry into force of the loan agreement.
*** The specified subsidy amounts apply to commercial legal entities that have one founder (participant), shareholder, who is also the director of the specified commercial legal entity, and the latter is 18-35 years old or has reached the age of 63. Moreover, in the specified case, the commercial legal entity must not change the founder (participant) or shareholder of the legal entity during the term of the loan agreement, as well as the founder (participant) of the latter, the shareholder must not alienate the share (shares) or part thereof during the term of the loan agreement.
**** If the borrower is provided with a loan for the same project in stages or under more than one loan agreement (in installments), then each subsequent loan is considered a continuation of the first loan, and the grace periods for repayment of the loan and the principal must correspond to the grace period for repayment of the loan and the principal.
***** During the loan term, grace periods for the payment of the loan principal and interest may be established for a period of up to 3 months per year and changes in the repayment schedule (without changing the loan repayment period) by mutual agreement of the Borrower and the Bank.
ATTENTION:LOAN INTEREST IS CALCULATED ON THE BASIS OF THE NOMINAL INTEREST RATE, WHILE THE ANNUAL ACTUAL INTEREST RATE SHOWS HOW MUCH THE LOAN WILL COST IF THE INTEREST AND OTHER PAYMENTS ARE MADE WITHIN THE SPECIFIED PERIOD AND AMOUNTS. THE PROCEDURE FOR CALCULATING THE ANNUAL ACTUAL INTEREST RATE IS POSTED ON THE BANK'S OFFICIAL WEBSITE