5,000,000 - 1,100,000,000 ՀՀ դրամ
Վարկառուի կողմից վարկային միջոցները ոչ նպատակային օգտագործելու, ինչպես նաև կեղծ կամ ոչ հավաստի տեղեկություններ ի հայտ գալու դեպքում Բանկը միակողմանիորեն բարձրացնում է վարկի տոկոսադրույքը։ Բանկն իրավունք ունի նաև պահանջել վարկի ամբողջական կամ մասնակի վաղաժամկետ մարում։
Տոկոսադրույքի սուբսիդավորման չափ *****
14 տոկոսային կետ
24 - 60 ամիս
0 - 18 ամիս
Արտոնյալ ժամկետը կիրառվում է միայն վարկի առաջին տարվա ընթացքում
- Վարկի տոկոսադրույքի սուբսիդավորումը դադարեցվում է, եթե․
առկա են սույն վարկատեսակով տրամադրված վարկի մասով Վարկառուի՝ նախորդ 12 ամիսների կտրվածքով հանրագումարային 60 օրվանից ավելի ժամկետանց պարտավորություններ կամ ժամկետանց պարտավորությունների հետևանքով վարկը ստանդարտ դասով դասակարգված չէ
տոհմային ԽԵԿ-ի ձեռքբերումը (ներկրումը) իրականացվել է վարկը հաստատելուց հետո 4 ամիս անց, իսկ ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության համաձայնությամբ այդ ժամկետը ևս 1 ամսով երկարաձգելու դեպքում՝ 5 ամիս անց,
վարկը օգտագործվել է ոչ նպատակային
ձեռք բերված տոհմային ԽԵԿ-ը առնվազն 3 տարի չի օգտագործվել ՀՀ-ում տավարի նախրի վերարտադրության համար
Վարկառուի կողմից ներկայացվել են կեղծ տեղեկություններ
վաղաժամկետ լուծվել է Բանկի և Վարկառուի միջև կնքված վարկային պայմանագիրը։
- Սույն ծրագրի շրջանակներում ձեռք բերված (համարով և փաստաթղթերով նույնականացված) տոհմային ԽԵԿ-ը օտարելու դեպքում Ծրագրի շրջանակներում ենթակա չէ կրկնակի վարկավորման։
- Վարկառուի կողմից վարկը ոչ նպատակային օգտագործելու****** և կեղծ տեղեկատվություն տրամադրելու դեպքերում մինչև այդ պահը տրամադրված սուբսիդավորման գումարը ենթակա է վերադարձման:
- Յուրաքանչյուր շահառու կարող է օգտվել Ծրագրից միայն մեկ անգամ *******։ Այն դեպքում, երբ պարզվում է, որ մինչ վարկի տրամադրումը շահառուն այլ բանկում կամ վարկային կազմակերպությունում ունեցել է Ծրագրի շրջանակներում ստացված վարկ, ապա վարկը շարունակում է գործել Բանկում տվյալ պահին Բանկի «Ագրոֆասթ» գյուղատնտեսական վարկատեսակի շրջանակներում վարկի պայմանագրային ժամկետին համապատասխան գործող առավելագույն տարեկան տոկոսադրույքով։
Վերջին 12 ամիսների ընթացքում դասակարգման բացակայություն և/կամ ժամկետանց պարտավորությունների օրերի հանրագումարը չպետք է գերազանցի 30 օրը:
Գործող ժամկետանց պարտավորությունների բացակայություն:
Դիֆերենցված/ Մայր գումարի ամենամսյա հավասարաչափ և տոկոսագումարի ամենամսյա վճարում
1․ Անշարժ գույք և/կամ
2․ Երաշխավորություն/ներ.
Իրավաբանական անձ հանդիսացող հաճախորդների դեպքում բիզնեսի հիմնադիրների և իրական շահառուների անձնական երաշխավորություններ,
Անհատ ձեռնարկատերերի դեպքում իրական շահառուն երրորդ անձ հանդիսանալու դեպքում՝ իրական շահառուի երաշխավորություն։
3․ Շարժական գույք․ այն դեպքում, երբ անշարժ գույքը չի ապահովում անհրաժեշտ վարկ/գրավ հարաբերակցությունը, լրացուցիչ գրավի առարկա կարող է հանդիսանալ շարժական գույքը։ Ընդ որում, անշարժ և շարժական գույքերի գրավի դեպքում, ընդհանուր վարկ/գրավ հարաբերակցության հաշվարկում շարժական գույքի մասնաբաժինը չի կարող գերազանցել 20%-ը։
-Վարկային կոմիտեի որոշմամբ կարող են նախատեսվել նաև այլ ապահովման միջոցներ:
-Ավտոտրանսպորտային միջոցի գրավի դեպքում արտադրության ժամկետը չի կարող գերազանցել ՝
ռուսական արտադրության ավտոմեքենաների համար՝ 5 տարի,
այլ երկրների արտարդրության ավտոմեքենաների համար՝ 10 տարի:
չունի գործող ժամկետանց վարկային պարտավորություններ․
վերջին մեկ տարում ունեցած ժամկետանց օրերի հանրագումարը չպետք է գերազանցի 30 օրը:
Վարկի տրամադրման վերաբերյալ որոշման կայացման ժամկետ
* Սույն վարկատեսակով նախատեսված վարկերը տրամադրվում են ՀՀ կառավարության 2024 թվականի օգոստոսի 22-ի «ՀՀ-ում անասնաբուծության խթանման ծրագրերը հաստատելու մասին» N 1392-Լ որոշմամբ հաստատված «Հայաստանի Հանրապետությունում 2025-2029 թվականների տավարաբուծության զարգացման ծրագրի» (Հավելված 5) շրջանակներում։ Ծրագրի պայմանների փոփոխության դեպքում գործում են ՀՀ կառավարության որոշման տվյալ պահին գործող պայմանները։
** Յուրաքանչյուր վարկառու տարեկան կարող է ձեռք բերել (ներկրել) առավելագույնը 1000 գլուխ տոհմային ԽԵԿ (երինջներ (հղիությունը ճշտված կենդանիներ) և 14-17 ամսական էգ մատղաշ (ներկրման դեպքում արտահանող երկրում կարանտինը մեկնարկելու առաջին օրվա, իսկ ՀՀ-ում՝ առուվաճառքի պայմանագրի կնքման օրվա դրությամբ))։
Ձեռք բերվող 1 գլուխ տոհմային ԽԵԿ-ի հաշվարկային առավելագույն արժեքը կազմում է 1 100 000 ՀՀ դրամ։
Ձեռքբերումը (ներկրումը) կարող է իրականացվել վարկը հաստատելուց հետո 4 ամսվա ընթացքում, որի ավարտի վերջին տասնօրյակում Վարկառուի գրավոր դիմումի հիման վրա և ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության համաձայնությամբ այդ ժամկետը կարող է երկարաձգվել ևս 1 ամսով։
*** Ծրագրի շրջանակում տրամադրվող վարկերի հանրագումարի մնացորդը մեկ վարկառուի համար չի կարող գերազանցել 1 100 000 000 ՀՀ դրամը։
**** Տոհմային ԽԵԿ ձեռք բերելուց հետո վարկառուն Բանկ է ներկայացնում հետևյալ փաստաթղթերը՝
1. ձեռքբերման պայմանագրի պատճենը
2. ձեռք բերված կենդանիների տոհմային քարտերը
3. կենդանիների համար վճարման անդորրագրերը, հաշվարկային փաստաթուղթը, հաշվարկային փաստաթուղթ չհամարվող այլ փաստաթղթեր
4. փոխադրող ընկերության հետ պայմանագրի պատճենը (առկայության դեպքում)
5. կենդանիների առողջական վիճակը հավաստող անասնաբուժական վկայականը (ներկրման դեպքում՝ անասնաբուժական ուղեկցող փաստաթղթերի պատճենը)
6. համայնքում կենդանիների հաշվառման տեղեկանքը։
***** Բացառություն են կազմում այն դեպքերը, երբ ոչ շահառուի մեղքով դժբախտ պատահարների (հրդեհ, կայծակահարում, էլեկտրահարում), տարերային աղետների (երկրաշարժ, ջրհեղեղ) և գիշատիչ կենդանիների հարձակման հետևանքով անկել են շահառուի տնօրինած կենդանիների ավելի քան 50%-ը՝ ներկայացնելով թվարկված դեպքերը հավաստող փաստաթղթեր։

5.000.000 - 1.100.000.000 AMD
According to the RA Law "On Consumer Crediting", the annual effective interest rate is calculated for loans up to 5 000 000 AMD (including 5 000 000 AMD)
Terms of review of annual nominal interest rate
In case of misuse of loan funds by the borrower, as well as in case of false or unreliable information, the Bank unilaterally increases the loan interest rate.
The Bank also has the right to demand full or partial early repayment of the loan.
14 percentage point
24 - 60 months
Principal repayment grace period
0 - 18 months
The grace period applies only during the first year of the loan.
The loan interest rate subsidy is terminated if:
1. there are overdue liabilities of the Borrower for the loan provided under this loan type for more than 60 days in total for the previous 12 months or the loan is not classified as a standard class due to overdue liabilities,
2. the acquisition (import) of the pedigree cattle was carried out 4 months after the loan was approved, and in case of an extension of this period by another 1 month with the consent of the Ministry of Economy of the Republic of Armenia - 5 months later,
3. the loan was used for non-purpose,
4. the acquired pedigree cattle was not used for the reproduction of the beef herd in the Republic of Armenia for at least 3 years,
5. the Borrower submitted false information,
6. the loan agreement between the Bank and the Borrower was terminated early.
In case of alienation of the pedigree cattle (identified by number and documents) acquired within the framework of this program, it is not subject to repeated lending within the framework of the Program.
In cases of misuse of the loan by the borrower**** and provision of false information, the subsidy amount provided up to that point is subject to refund.
Each beneficiary can use the Program only once*****. In the event that it is found out that before the loan was provided, the beneficiary had a loan received within the framework of the Program in another bank or credit organization, the loan continues to operate in the Bank at the maximum annual interest rate applicable at that time in accordance with the contractual term of the loan within the framework of the Bank's "Agrofast" agricultural loan type.
1. No delinquency and/or total number of days overdue for the last 12 months shall not exceed 30 days.
2. No current overdue liabilities.
Age of the borrower who is a private entrepreneur: 18-65 years
1. Annuity (equal monthly payment of principal and interest).
2. Differentiated (equal monthly payment of principal and interest).
3. Individual payment schedule, depending on the specifics of the business.
Repayment method at the customer's choice.
Guarantee(s):
• For clients that are legal entities — personal guarantees from the founders of the business and ultimate beneficiaries;
• For individual entrepreneurs — if the ultimate beneficiary is a third party, a guarantee from the ultimate beneficiary is required.
Movable property: in cases where real estate does not ensure the required loan-to-collateral ratio, movable property may serve as additional collateral. In this case, when both real and movable property are pledged, the share of movable property in the overall loan-to-collateral ratio cannot exceed 20%.
By decision of the Credit Committee, other forms of collateral may also be required.
In case of pledging a motor vehicle, the manufacturing age must not exceed:
5 years for vehicles of Russian manufacture,
10 years for vehicles manufactured in other countries.
Loan/Pledge Maximum Value
Valuation of Collateral
The collateral is subject to valuation by an independent property valuation agency cooperating with the Bank and/or an employee of the Bank, depending on the loan amount.
Claims to Guarantors (if available)
1. who has no current overdue credit obligations;
2. whose total number of overdue days in the last year shall not exceed 30 days.
Deadline for making a decision on
granting a loan
Decision on loan application within 7 business days after submission of required documents
Deadline for notification of
the decision
Up to 1 business day after decision
Deadline for granting a loan
Up to 1 business day after submission of all required documents and state registration of collateral
Maximum validity period of
* The loans provided for under this loan type are provided within the framework of the “Cattle Breeding Development Program in the Republic of Armenia for 2025-2029” (Appendix 5) approved by the RA Government’s Resolution No. 1392-L dated August 22, 2024 “On Approval of Cattle Breeding Promotion Programs in the Republic of Armenia”. In case of changes in the terms of the program, the terms of the RA Government’s Resolution currently in effect shall apply.
** Each borrower may annually acquire (import) a maximum of 1,000 heads of pedigree cattle (heifers (pregnant animals) and 14-17-month-old female calves (in the case of import, as of the first day of the start of quarantine in the exporting country, and in the Republic of Armenia, as of the date of signing the purchase and sale agreement)).
The estimated maximum cost of 1 head of pedigree cattle to be acquired is AMD 1,100,000.
The acquisition (import) can be carried out within 4 months after the loan is approved, and within the last ten days of its expiration, based on the Borrower's written application and with the consent of the Ministry of Economy of the Republic of Armenia, this period can be extended for another 1 month.
*** The total balance of loans provided within the framework of the program for one borrower cannot exceed 1,100,000,000 AMD.
**** After acquiring a pedigree livestock, the borrower submits the following documents to the Bank:
1. copy of the acquisition contract
2. pedigree cards of the acquired animals
3. receipts for payment for the animals, settlement document, other documents not considered settlement documents
4. copy of the contract with the transport company (if any)
5. veterinary certificate confirming the health status of the animals (in case of import, a copy of the accompanying veterinary documents)
6. certificate of registration of animals in the community.
***** Exceptions are cases when more than 50% of the animals owned by the beneficiary have died due to accidents (fire, lightning, electrocution), natural disasters (earthquake, flood) and attacks by predatory animals, not due to the beneficiary's fault, upon submission of documents confirming the listed cases.