Ագրոպարենային ոլորտին տրամադրվող սուբսիդավորվող գյուղատնտեսական վարկեր
Ագրոպարենային ոլորտում հիմնական և շրջանառու միջոցների համալրում, գյուղատնտեսական ու վերամշակված արտադրանքի արտադրության ծավալների ավելացում
Վարկի տեսակ*
Ագրոպարենային ոլորտին տրամադրվող գյուղատնտեսական վարկ**
1 000 000-2 000 000 ՀՀ դրամ***
13.15%
Տարեկան փաստացի տոկոսադրույք, սուբսիդավորման չափ
13.15%-13.95%
Վարկը տրամադրվում է տարեկան մինչև 14% փաստացի տոկոսադրույքով: Վարկի տոկոսադրույքի սուբսիդավորումը կիրականացվի այնպիսի չափաքանակով, որ շահառուի կողմից վճարման ենթակա վարկի տարեկան տոկոսադրույքը կազմի 0%
7-36 ամիս
Մայր գումարի և տոկոսագումարի մարման արտոնյալ ժամկետ
6 ամիս
Վարկառուի (նաև իրավաբանական անձի մասնակիցներ/բաժնետերեր, իրական շահառու) նկատմամբ պահանջներ
Եթե Բանկի կողմից վերջին 12 ամիսների ընթացքում արդեն իսկ իրականացվել է այցելություն Վարկառուի գործունեության վայր՝ ֆինանսատնտեսական ցուցանիշների վերլուծության նպատակով, ապա Բանկի այցելությունն անհրաժեշտ չէ, իրականացվում է միայն ՊՍԳ (պարտքի պպասարկման գործակից) հաշվարկ` համադրելով նոր վարկային պարտավորությունները նախորդ վերլուծության ընթացքում բացահայտված եկամուտների հետ, որը պետք է մեծ կամ հավասար լինի 1.1-ի (ներառյալ նոր տրամադրվող վարկը):
•    Վերոնշյալ պայմանից շեղման առկայության դեպքում վարկը ենթակա է տրամադրման Բանկի կողմից Վարկառուի գործունեության վայր այցելության և ֆինանսատնտեսական ցուցանիշների վերլուծության հիման վրա։
•    Վարկային պատմություն. վերջին 12 ամիսների ընթացքում դասակարգման բացակայություն և/կամ ժամկետանց պարտավորությունների օրերի հանրագումարը չպետք է գերազանցի 30 օրը։ Այն դեպքում, երբ Վարկառուի և նրա հետ փոխկապակցված անձանց՝ Բանկում գործող միայն երաշխավորությամբ ապահովված ՓՄՁ (բիզնես և գյուղատնտեսական նպատակներով) վարկերի հանրագումարը (ներառյալ սույն վարկատեսակով Վարկառուին և նրա հետ փոխկապակցված անձանց տրամադրվող վարկերի գումարները)  գերազանցում է 10 000 000 ՀՀ դրամ գումարը, ապա  վերջին 12 ամիսների ընթացքում պահանջվում է Վարկառուի գծով դասակարգման բացակայություն և/կամ ժամկետանց պարտավորությունների օրերի հանրագումարը չպետք է գերազանցի 15 օրը։
Վարկի տոկոսադրույքի սուբսիդավորումը դադարեցվում է, եթե․
·  չեն պահպանվել Ծրագրով սահմանված պահանջները, վարկը նպատակային չի օգտագործվել (վարկի օգտագործումը համարվում է ոչ նպատակային, եթե վարկային միջոցները չեն օգտագործվել ագրոպարենային ոլորտում՝ գյուղատնտեսության և ագրովերամշակման),
·  վարկառուի կողմից տրամադրվել է ակնհայտ կեղծ տեղեկատվություն, և կեղծ տեղեկատվության տրամադրման փաստը բացահայտվել է սույն վարկատեսակով նախատեսված վարկի տրամադրումից հետո,
·  առկա են սույն վարկատեսակով նախատեսված վարկի մասով վարկառուի մեկ տարվա (նախորդ 12 ամիսներ) կտրվածքով հանրագումարային 90 օրվանից ավելի ժամկետանց պարտավորություններ կամ Բանկի հանդեպ ունեցած ժամկետանց պարտավորությունների հետևանքով՝ համաձայն ՀՀ կենտրոնական բանկի «Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող բանկերի վարկերի ու դեբիտորական պարտքերի դասակարգման և հնարավոր կորուստների պահուստների ձևավորման» կարգի՝ վարկն օբյեկտիվ չափանիշներով ստանդարտ դասով դասակարգված չէ,
·  վաղաժամկետ լուծվել է վարկառուի և Բանկի միջև կնքված վարկային պայմանագիրը։
Վարկառուի կողմից վարկի ոչ նպատակային օգտագործելու (ներառյալ վարկառուի նախաձեռնությամբ վարկային պայմանագիրը վաղաժամկետ լուծելու և աշխատանքներն ավարտին չհասցնելու դեպքերի) կամ կեղծ տեղեկատվություն տրամադրելու դեպքերում մինչ այդ պահը տրամադրված սուբսիդավորման գումարը ենթակա է վերադարձման:
·  Անուիտետային (մայր գումարի և տոկոսագումարի ամենամսյա հավասարաչափ վճարում)
·  Դիֆերենցված (մայր գումարի ամենամսյա հավասարաչափ և տոկոսագումարի ամենամսյա վճարում)
·  Անհատական վճարումների ժամանակացույց՝ կախված բիզնեսի առանձնահատկություններից
Ապահովման միջոց***
·  Վարկը տրամադրվում է միայն երաշխավորության ապահովմամբ։
·  Վարկառուի և նրա հետ փոխկապակցված անձանց՝ Բանկում գործող միայն երաշխավորությամբ ապահովված ՓՄՁ (բիզնես և գյուղատնտեսական նպատակներով) վարկերի հանրագումարը (ներառյալ սույն վարկատեսակով Վարկառուին և նրա հետ փոխկապակցված անձանց տրամադրվող վարկերի գումարները) չի կարող գերազանցել 12 000 000 ՀՀ դրամը։
Վարկի ապահովման միջոց է հանդիսանում 1 (մեկ) ֆիզիկական անձի երաշխավորություն (18-65 տարեկան)։
·   Երաշխավորն առնվազն պետք է հանդիսանա անշարժ գույքի սեփականատեր կամ ապահովված լինի գրանցված աշխատավարձով,
·   Երաշխավորի՝ վերջին մեկ տարում ունեցած ժամկետանց պարտավորությունների օրերի հանրագումարը չպետք է գերազանցի 30 օրը,
·   Իրավաբանական անձ հանդիսացող հաճախորդների դեպքում պահանջվում են հիմնադիրների և իրական շահառուների անձնական երաշխավորություններ,
·   Անհատ ձեռնարկատերերի դեպքում իրական շահառուն երրորդ անձ հանդիսանալու դեպքում՝ իրական շահառուի երաշխավորություն,
·   Վարկային Կոմիտեի որոշմամբ կարող են նախատեսվել նաև այլ ապահովման միջոցներ:
Ընդ որում, Բանկում գործող գլխավոր վարկային պայմանագրի առկայության դեպքում, վարկը կարող է տրամադրվել նաև վերջինիս շրջանակներում՝ գործող ապահովման միջոցների հիման վրա։
Վարկի տրամադրման որոշման կայացման ժամկետ
Պահանջվող փաստաթղթերը ներկայացնելուց հետո վարկային հայտի վերաբերյալ որոշման կայացում՝ մինչև 3 աշխատանքային օրվա ընթացքում:
Պահանջվող բոլոր փաստաթղթերը ներկայացնելուց հետո՝ մինչև 2 աշխատանքային օրվա ընթացքում:
Որոշման վավերականության առավելագույն ժամկետ
* Սույն վարկատեսակով նախատեսված վարկերը տրամադրվում են ՀՀ կառավարության 2026 թվականի ապրիլի 9-ի  «Ագրոպարենային ոլորտին տրամադրվող վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորման ծրագիրը հաստատելու մասին» N 468-Լ որոշման շրջանակներում (այսուհետ՝ Ծրագիր): Ծրագիրն իրականացվելու է 2026-2027 թվականներին:
** Վարկերը տրամադրվում են «KFW ՄՓՄՁ վարկեր» վարկատեսակի շրջանակներում: «KFW ՄՓՄՁ վարկեր» վարկատեսակների շրջանակներում վարկավորման դեպքում «Գերմանահայկական հիմնադրամ» ծրագրի կառավարման գրասենյակի կողմից վարկը չորակավորելու կամ տրամադրված վարկի որակավորումը դադարեցնելու, ինչպես նաև Վարկառուի կողմից վարկային միջոցները ոչ նպատակային օգտագործելու դեպքում, որի հետևանքով վարկը չի որակավորվի նաև Ծրագրի կողմից, ապա վարկը կշարունակի գործել Բանկում տվյալ պահին Բանկի սեփական ռեսուրսներով տրամադրվող «Ագրոֆասթ գյուղատնտեսական վարկեր» վարկատեսակի պայմանագրային ժամկետին համապատասխան գործող տարեկան տոկոսադրույքով։
*** Վարկառուի և նրա հետ փոխկապակցված անձանց Ծրագրի շրջանակներում տրամադրվող վարկերի մնացորդների հանրագումարը չի կարող գերազանցել 2 000 000 ՀՀ դրամը։ Ընդ որում, վարկի առավելագույն հանրագումարի շրջանակում, յուրաքանչյուր վարկառու պետք է վարկավորվի միայն մեկ ֆինանսական կառույցի կողմից։

Subsidized agricultural loans provided to the agri-food sector
18-65 years old resident of the Republic of Armenia, individual, legal entity, individual entrepreneur
Replenishment of fixed and working capital in the agri-food sector, increasing the production volumes of agricultural and processed products
Loan type
Agricultural loan provided to the agri-food sector**
1 000 000-2 000 000 AMD***
Annual nominal loan interest rate
13.15%
Annual effective interest rate, subsidy amount
13.15%-13.95%
The loan is provided at an effective interest rate of up to 14% per annum. The loan interest rate subsidy will be implemented in such an amount that the annual interest rate of the loan payable by the beneficiary will be 0%
7-36 months
Grace period for repayment of principal and interest
6 months
Requirements for the Borrower (also participants/shareholders of a legal entity, beneficial owner)
If the Bank has already conducted a visit to the Borrower's place of business within the last 12 months to analyze financial and economic indicators, then a visit to the Bank is not necessary, only a DSR (debt service ratio) calculation is performed by comparing new loan obligations with the income revealed during the previous analysis, which must be greater than or equal to 1.1 (including the newly provided loan).
• In case of deviation from the above condition, the loan is subject to provision based on a visit to the Borrower's place of business and analysis of financial and economic indicators by the Bank.
• Credit history: lack of classification and/or the sum of days of overdue obligations during the last 12 months must not exceed 30 days. In the event that the total amount of loans to the Borrower and its affiliated persons, secured only by guarantees, for SME (business and agricultural purposes) operating in the Bank (including the amounts of loans provided to the Borrower and its affiliated persons under this loan type) exceeds AMD 10,000,000, then the absence of classification for the Borrower and/or the total number of days of overdue liabilities must not exceed 15 days during the last 12 months is required.
• Absence of existing overdue liabilities.
The loan interest rate subsidy is terminated if:
• the requirements set out in the Program have not been met, the loan has not been used for its intended purpose (the use of the loan is considered non-targeted if the loan funds have not been used in the agro-food sector - agriculture and agro-processing),
• the borrower has provided obviously false information, and the fact of providing false information has been revealed after the loan provided for by this loan type has been provided,
• there are overdue liabilities of the borrower for a total of more than 90 days for one year (the previous 12 months) in relation to the loan provided for by this loan type, or as a result of overdue liabilities to the Bank, in accordance with the procedure of the Central Bank of the Republic of Armenia “Classification of loans and receivables of banks operating in the territory of the Republic of Armenia and formation of reserves for possible losses”, the loan is not classified in a standard class according to objective criteria,
• the loan agreement signed between the borrower and the Bank has been terminated early.
In cases of misuse of the loan by the borrower (including cases of early termination of the loan agreement at the borrower's initiative and failure to complete the work) or provision of false information, the subsidy amount provided up to that point is subject to refund.
• Annuity (equal monthly payment of principal and interest)
• Differentiated (equal monthly payment of principal and interest)
• Individual payment schedule depending on the specifics of the business
Payment method at the client's choice
Penalty for overdue principal amount
Security measure***
• The loan is provided only with a guarantee.
• The total amount of SME (business and agricultural) loans of the Borrower and his/her affiliated persons operating in the Bank, secured only by a guarantee (including the amounts of loans provided to the Borrower and his/her affiliated persons under this loan type) cannot exceed 12,000,000 AMD.
The loan security is a guarantee of 1 (one) individual (18-65 years old).
• The guarantor must at least be the owner of real estate or be secured by a registered salary,
• The total number of days of overdue liabilities of the guarantor in the last year must not exceed 30 days,
• In the case of clients who are legal entities, personal guarantees of the founders and beneficial owners are required,
• In the case of individual entrepreneurs, if the beneficial owner is a third party, a guarantee of the beneficial owner,
• Other security measures may also be provided by the decision of the Credit Committee.
Moreover, in the event of the existence of a main loan agreement in force at the Bank, the loan may also be provided within the framework of the latter, based on the existing security measures.
Loan/Pledge maximum value
Timeframe for the decision on loan provision
The decision regarding the loan application is made within 3 working days after the submission of the required documents.
Within up to 2 working days after submitting all required documents.
Validity period of the decision
However, the Bank reserves the right to refuse the granting of the loan if any of the conditions deemed essential for the positive decision to grant the loan have changed.